Başbakan: “Siyaset bizim için millete hizmet demektir”

Başbakan Binali Yıldırım, Buca ilçesinde gençlik merkezi açılışı ve Alsancak, Göztepe ve Karşıyaka statlarının temel atma törenine katıldı. Yıldırım, İzmir'in düşman işgalinden kurtuluşunun 95. yıl dönümünü kutladı.

Başbakan: “Siyaset bizim için millete hizmet demektir”

Yıldırım, başta Cumhuriyetin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere bağımsızlık mücadelesinin bütün kahramanlarını rahmetle, minnetle, şükranla anarak, dün Selçuk'un düşman işgalinden kurtuluşu vesilesiyle İzmirlilerle bir araya geldiğini, kente kazandırdıkları yeni eserlerin açılışını gerçekleştirdiklerini anlattı.

İzmir ziyaretinin dolu dolu, bereketli geçtiğini belirten Başbakan Yıldırım, "Elhamdülillah. Selçuk'ta İzban hattının açılışını gerçekleştirdik, İzban, Selçuk'a kadar gidecek. Burada bitmiyor. Kuzeyde Aliağa'dan Bergama'ya da inşallah uzatmış olacağız. Böylece kuzeyden güneye 188 kilometre demiryolu İzban hattı bitmiş olacak. Torbalı'da çok modern, çok güzel bir hastanenin açılışını yaptık, 250 yataklı. Biliyorum Buca'nın da hastane sorunu var, onu da en kısa sürede halledeceğiz." ifadelerini kullandı.

Dün akşam İzmirli iş adamlarıyla İzmir'in, Ege'nin ve Türkiye'nin ekonomisini kapsamlı bir şekilde değerlendirdiklerini, daha sonra gece yarısı Manisa'ya geçerek Manisa-İzmir arasını 15 dakikaya indirecek Sabuncubeli tünellerinin ışık görme törenini yaptıklarını dile getiren Yıldırım, tünellerin hayırlı olmasını diledi.

"İZMİR İSTEYECEK, BİZ DE YAPACAĞIZ"

Başbakan Yıldırım, İzmir'e hizmet etmenin boyunlarının borcu olduğunu vurgulayarak şöyle konuştu:

"İzmir her şeyin en güzeline layık. İzmir milletvekili seçildiğimde dedim ki '35 İzmir 35 proje'. Bu projelerin 8 tanesi bitti. 14'ü hala devam ediyor. Diğerlerinin de proje çalışmaları yapılıyor. İzmir'in çılgın projesini de hazırladık. Nasıl İstanbul'un Marmaray'ı varsa İzmir'in de İzmir Körfez Geçişi var. Körfezi kuzeyden güneye denizin altında ve üstünden geçecek muazzam bir proje hazırladık. İzmir isteyince biz de bu projeye, düğmeye basacağız. Bu geçiş tamamlandığında bütün çevreyolunu dolanmak artık ortadan kalkıyor, 6 dakikada Çiğliden Narlıdere'ye, Balçova'ya geçiş mümkün hale geliyor. Bizim işimiz hizmet, gücümüz millet. Siyaset bizim için millete hizmet anlamına geliyor. İzmir isteyecek biz de yapacağız."

Açılışını yaptığı gençlik merkezinin ismine dikkati çeken Başbakan Yıldırım, "Yasin Börü Gençlik Merkezi. Yasin Börü'nün kim olduğunu biliyorsunuz değil mi? Alçak bölücü PKK terör örgütünün bayramda kurban eti dağıtan 16 yaşındaki genç yavrumuzu nasıl vahşi bir şekilde katlettiğini gün gibi hatırlıyoruz. Onun ismi burada yaşayacak." diye konuştu.

Yıldırım, törende İzmir Alsancak, Karşıyaka ve Göztepe statlarının temelini de attıklarını ifade ederek, şunları kaydetti:

"Nerede temel atalım dedik, Karşıyaka Göztepe olmaz diyor, Göztepe diyoruz Altay olmaz diyor. Dedik ki tarafsız İzmir'in kadim ilçesi Buca'da bu temeli atalım, böylece tatlıya bağlayalım. Bugün İzmir'in kurtuluş günü. Türk futbolu için de, İzmir futbolu için de önemli bir gün. Özlemle beklenen bu statlar bugüne kolaylıkla gelmedi. Türlü türlü engellerle karşılaştık. Engel, engel, engel... Nihayet bütün engelleri aştık. Bütün mahkemeleri hallederek bugünlere geldik. İzmir'de iş yapıyoruz ama gelin bir de bize sorun. Maalesef İzmir'e çivi çakmayanlar yapılan hizmetlere de engel olmaktan geri durmuyor.

 Biz Yasin Börü ismini buraya koyarken şunu düşündük. Bu ülke birliğini, beraberliğini, kardeşliğini daima sürdürecek. Bölücülere, FETÖ'cülere, DEAŞ'çılara asla fırsat vermeyecek. İzmir, birliğin, beraberliğin sembol şehridir. Onun için genç yaşta alçak bölücüler tarafından katledilen Yasin Börü'nün ismi Buca'da yaşayacak. Biz gençlerimizi karanlık hesapların kurbanı olarak görmek istemiyoruz."

Yıldırım, gençleri hayatın her alanında ön planda görmek istediklerini söyledi.

Yıldırım, bugün İzmir'de futbola gönül verenler için önemli ve tarihi bir gün olduğunu belirterek, şöyle konuştu:

"Yıllar boyunca Türk futboluna hizmet edecek 3 stadın az sonra ilk kazmasını vuruyoruz. Gönülden inanıyorum, İzmir takımları bu stadyumlarla hepimize gurur verecek o anlı şanlı geçmiş yıllarını tekrar yaşatacak. Büyük başarılara imza atacaklar. Göztepe 2016-2017 yılında Süper Lig'e çıktı. Göztepe'yi tebrik ediyoruz. Göztepe, İzmir'i Süper Lig'de temsil edecek.

İstedik ki Akdeniz Oyunlarına ev sahipliği yapan İzmir'e yakışan stadyumlar olsun. İstedik ki İzmir taraftarı, takımlarının maçlarını en güzel stadyumlarda seyretsin. Bu temelini atacağımız 3 stadyumumuzu UEFA standartlarında, İzmir'in ve Türkiye'nin hak ettiği şekilde kazandırmak için harekete geçtik. Yapılan iyileştirme çalışmalarının yeterli olmadığını gördük."

Alsancak Stadı'nın Gençlik ve Bakan Spor Bakanlığı uhdesinde yapıldığını, Göztepe ve Karşıyaka statlarının ise TOKİ ile Gençlik ve Spor Bakanlığı iş birliğiyle yapılacağını anlatan Başbakan Yıldırım, 3 stadın maliyetinin 400 milyon lira olduğunu ifade etti.

Yıldırım, stat inşaatlarının çeşitli nedenlerle belediyeler tarafından mahkemelere taşındığına dikkati çekerek, şöyle devam etti:

"Mahkemeler uzun süreler aldı, bütün engelleri nihayet hallettik. Şimdi temelini atıyoruz, hayırlı uğurlu olsun. Alsancak Stadı 14 bin, Göztepe 20 bin, Karşıyaka 15 bin seyirci kapasiteli olacak. Bu 3 stadyumu kısa sürede İzmir'e kazandıracağız. Az önce Gençlik ve Spor Bakanımızın da ifade ettiği gibi Türkiye'de gençlik adına çok büyük projeler devam ediyor."

İzmir'e hizmetlerin artarak devam edeceğinin altını çizen Yıldırım, "Bundan zerre kadar endişeniz olmasın, değil mi ki siz İzmir sevdalıları olarak, sürekli gece demeden, gündüz demeden, yaz demeden, kış demeden, büyük bir gayret gösteriyorsunuz. Bizlerle beraber, bu şehrin kalkınması, bu şehrin ilerlemesi için gecenizi, gündüzünüze katıyorsunuz, bizim de bu emeklerin karşılığını vermek boynumuzun borcudur." dedi.

Yıldırım, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan önderliğinde çok daha güzel günleri, 2023 hedefini birlikte gerçekleştireceklerini belirterek, "Bu temel atma törenimizin Türk sporu için, İzmir için, İzmir'in bütün kulüpleri için, 6 kulübü var biliyorsunuz İzmir'in, 3 kulübümüze bu stadyumu yapıyoruz. Buca'nın zaten stadyumu var. Altınordu ve İzmirspor da buradan yararlanacak." diye konuştu.

Yıldırım'a konuşmasının ardından Bucaspor Kulübü Başkanı Ahmet Doğan, 35 numaralı ve arkasında Binali Yıldırım yazan forma hediye etti.

TEMEL ATMA TÖRENİ

Daha sonra canlı bağlantılar kurularak statların temelleri atıldı. İlk olarak Alsancak Stadı'nın temeli atılırken yüklenici firma tarafından inşaatın 2019 Mayıs ayında bitirilmesinin hedeflendiği söylendi. Bunun üzerine Başbakan Yıldırım, Alsancak Stadı'nda bulunan AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Hamza Dağ'a seslenerek, "2019 Mayıs'ı geç, 2019 Ocak veya Şubat'a bunu bitirelim." talimatını verdi.

Alsancak Stadı'nın temel atma töreni gerçekleştirildikten sonra Göztepe Stadı için canlı bağlantı yapıldı. Yıldırım, Göztepe Stadı'nın 2019-2020 sezonu için hazır olacağının belirtilmesi üzerine "2019 Ağustos sonu stadyum hazır olacak, öyle mi. Biz bunu Alsancak gibi yapalım olmaz mı, Alsancak'ı 2019 Şubat'ında demiştik, şimdi bu geç kalırsa olmaz, aynı olsun." dedi.

Son olarak Karşıyaka Stadı'nın temel atması gerçekleşti. Binali Yıldırım'ın, "Stadın teslim tarihi için Şubat 2019 uygun mu?" diye sorması üzerine Dünya Karşıyakalılar Günü olan 19 Aralık 2018'de stadın teslim edilmesi yönünde istek geldi.

Başbakan Yıldırım, "20 Aralık olsun da benim doğum günüm olsun." dedikten sonra “Hadi, hayırlı uğurlu olsun. 19 Aralık 2018" diyerek butona bastı.

YASİN BÖRÜ GENÇLİK MERKEZİ

Başbakan Yıldırım, temel atma töreninin ardından açılışını yaptığı Yasin Börü Gençlik Merkezi'ni gezdi.

Kapıda özel sporcular Filiznur İmer ve Güneş Aykol tarafından karşılanan Yıldırım, ilk olarak merkezdeki salonda basketbol antrenmanı yapan gençlerle bir araya geldi. Daha sonra satranç atölyesine geçen Yıldırım, buradaki gençlerle satranç ve mangala oynadıktan sonra el sanatları kulübündeki gençlerin yanına geçti.

Burada torunu için çeşitli oyuncuklar alan Başbakan Yıldırım, resim atölyesindeki eserleri inceleyip ebru yaptı. Plastik sanatları atölyesinde ahşap yakma sanatıyla isminin baş harflerini işleyen Yıldırım, son olarak kitap okuma bölümünde gençlerle bir süre sohbet etti.

Başbakan Yıldırım, Yasin Börü Gençlik Merkezi ziyaretinin ardından çıkışta İsmigül Yonca isimli bir vatandaşın isteği üzerine Karabağlar'da bulunan bir iş yerine gitti.

banner66
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner43

banner34

banner50

banner48

banner51