Aziz Kocaoğlu Meydan Okudu

İzmir Büyükşehir Belediyesi, 35 metre yüksekliğindeki viyadükle Buca’yı Yeşildere’ye bağlayan Homeros Bulvarı’nı törenle hizmete açtı.

Aziz Kocaoğlu Meydan Okudu

  Viyadük yüksekliği nedeniyle halk arasında “Uçanyol” olarak adlandırılan projenin açılışına, 4 yıl 9 aylık tutukluluk süresinden sonra geçtiğimiz günlerde özgürlüğüne kavuşan CHP İzmir Milletvekili Mustafa Balbay da katıldı. 

Aday adaylığı başvurusundan sonra ilk kez İzmirlilerle buluşan İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, konuşmasına Balbay’ı “5 yıla yakın ayrılıktan sonra sayın Mustafa Balbay aramızda. Hoş geldiniz, onur verdiniz. Yaşasın özgürlük” şeklinde selamlayarak başladı.
Açılışta konuşan İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocağlu, AK Parti’nin il kongrelerini yaptığı Halkapınar Spor Salonu ve dün İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı’nın açıklandığı Karşıyaka Arena Kapalı Spor Salonu’nun kendi yatırımları olduğunu belirtti.
Başkan Kocaoğlu, “AK’nin il kongrelerini yaptığı Halkapınar Kapalı Spor Salonu’nun parası olan 22 milyon TL’yi Büyükşehir Belediyesi verdi. Kendisinin dün adaylık açıklaması yaptığı Karşıyaka Arena’nın arazisi Karşıyaka Belediyesi’ne aittir.

O salonu da kuruşuna kadar Büyükşehir yapmış ve Karşıyaka Belediyesi’ne teslim etmiştir. Siz neyi soruyorsunuz? Eser istiyorsanız bizde. Mücadele istiyorsanız, adalet istiyorsanız; ötekileştirmemek, sevmek, insana değer vermek bizde. 30 Mart’ta hem İzmir Büyükşehir Belediyesi’nde hem de 30 ilçede CHP’nin bayrağını dikmeye hazır mısınız?” dedi.
Halkın büyük ilgi gösterdiği törende konuşan Başkan Kocaoğlu, “Bu kentin kimliğinin, doğasının, tarihinin, geleceğinin ve özgür yaşam kalitesinin bozulmasına hiçbir İzmirli izin vermez. En başta da Başkanı vermez, vermeyecektir” diye konuştu.

"HÜKÜMET İZMİR’E 11 YILDA 15 MİLYAR DEĞİL 5 MİLYAR 300 MİLYON YATIRIM YAPTI"
Adalet ve Kalkınma Partisi’nin İzmir’e yaptığını söylediği kamu yatırım miktarlarını eleştiren Başkan Kocaoğlu, “Daha dün sabah AK Parti Genel Başkan Yardımcısı’nın ‘İzmir’e 11 yılda 15 milyar TL’lik yatırım yaptık’ diye açıklaması çıktı. Biz ‘bu rakamı nereden buldunuz, dökümünü açıklayın’ diyecekken Başbakan İzmir’e geldi ve 6 milyar TL daha ekleyip rakamı 21 milyar TL’ye çıkarttı. Şimdi İzmirlilerin huzurunda soruyorum: Şu yatırımın dökümleri ile açıklayın da herkes öğrensin. İzmir, Türkiye öğrensin. Biz de öğrenelim. Biz devlet rakamlarından, hükümetin 11 yılda yaptığı yatırımı söylüyoruz. Tam 5 milyar 300 milyon TL. Bizim İzmir Büyükşehir Belediyesi olarak 9 yılda yaptığımız yatırım ise 5 milyar 600 milyon TL. Hem iki sene az, hem de 300 milyon TL fazladır. Siz kimi kandırıyorsunuz” diye konuştu.

"İZMİR ONURLU YAŞAM HAKKINI SONUNA KADAR KORUR"
Diğer taraftan, Başbakan’ın bir cümlesinin altına imza attığını söyleyen Kocaoğlu, “Başbakan ‘İzmir baskıya, zulme boyun eğmeyen, her zaman demokrasiden, özgülükten yana olmuş önemli bir kentimizdir’ demişti. Evet, İzmir, onurlu yaşam hakkını sonuna kadar koruyan özel bir kenttir. Ben yaptım oldular ve dayatmalar karşı dik duran, özgürlüklerine sahip çıkan bir kenttir. İzmir, Cumhuriyet’in ve Mustafa Kemal Atatürk’ün kentidir. Başka kentleri bilmem ama burada, kent hakkında kararlar almak yerine, İzmir halkının aldığı kararlara uymak birinci önceliktir. İzmir’de katılımcılık vardır; fikirden projeye birlikte hareket edilir. İzmir’de İzmirli kimliğini bilen, tanıyan, o kimliği benimseyen ve önünü açan bir yerel yönetim anlayışı vardır. Bu kentin kimliğinin, doğasının, tarihinin, geleceğinin ve özgür yaşam kalitesinin bozulmasına hiçbir İzmirli izin vermez. En başta da Başkanı vermez, vermeyecektir” dedi.

"KONGRE MERKEZLERİNİ HİÇBİR YERDE BELEDİYE YAPMAZ"
İzmirlilerin kamusal varlığına sahip çıkmanın ve tehlike karşısında durmanın herkesten önce kendisinin görevi olduğunu vurgulayan Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, “10 yıldır bunu yapmaya çalışıyorum. İzmir’in değerlerini korumak için koşullar ne kadar ağırlaşırsa ağırlaşsın, engellere rağmen mücadeleye devam edeceğim. Bunu yaparken yeni projeler ve heyecan ile İzmir’i Akdeniz’in çekim merkezi yapmak için yola çıkıyoruz.

İzmir, Büyükşehir Belediyesi öncülüğünde kalkındırılıyor. 11 yıldır göstermelik projelerle ‘oy verirseniz yaparız’ zihniyeti bu kente ne yaptıysa, bundan sonra da onu yapacaktır. Biz İzmir’i kalkındırıyoruz. Başbakan iki kere İzmir’e geldi ve ‘kongre merkezi yok’ dedi. Dünyanın hiçbir yerinde fuar alanı ve kongre merkezini belediye yapmaz. Devlet bütçesi ile yapılır.

Agora restorasyonu, antik tiyatronun ortaya çıkarılması gibi işler de devlet tarafından yapılır ama İzmir’de devlet-hükümet yapmadığı için Büyükşehir Belediyesi olarak biz yapıyoruz. İzmirli hemşehrilerimizle birlikte 4 milyon İzmirlinin aşını ve işini artırmak için var gücümüzle çalıştık ve devam edeceğiz” şeklinde konuştu.

"SADECE BUCA’YA 9 YILDA 345 MİLYON LİRA HARCADIK"
Açılışı yapılan Homeros Bulvarı ile ilgili de bilgi veren Kocaoğlu, “Bu yol Buca’nın ve Bucalı’nın hayaliydi. Bütün geciktirme ve engellemelere rağmen açıyoruz. Kazasız belasız kullanın. Sadece bir çıkışı olan Buca şimdi ikinci çıkışa kavuştu. Menderes Caddesi’nin yükü hafifledi. Ayrıca Gürçeşme Caddesi’ni de genişletiyoruz.

Halkın Uçan Yol olarak tanımladığı Homeros Bulvarı için 18 milyon lirası kamulaştırma, 22 milyon lirası da inşaat olmak üzere toplam 40 milyon lira harcadık. Bu proje burada kalmayacak. Toplamda 35 metre genişliğinde, 7.5 kilometre uzunluğuyla İzmir’in en uzun ve geniş bulvarı olacak. Bundan sonra yapacağımız kamulaştırma bedeli 89 milyon liradır. İnşaat ve viyadükle beraber 120 milyon lira daha harcayacağız.

Gürçeşme Caddesi’nin kamulaştırma ve yapım bedeli 50 milyondur. İzmir Büyükşehir Belediyesi, Uçanyol ve Gürçeşme Caddesi’yle beraber 50 milyonu bugüne kadar harcanmış, toplam 300 milyon liraya hem Buca ve Karabağlar hem de İzmir’in ulaşımını rahatlatacak Ankara asfaltına alternafit bir bulvar oluşturacak. İki sene içinde bu anayol açılışımızı gerçekleştireceğiz. İzmir Büyükşehir Belediyesi, bugüne kadar 9 sene içinde Buca ilçemize tam 345 milyon liralık yatarım yaptı. Güle güle kullanım, hayırlı uğurlu olsun” diye konuştu,

BALBAY: "İYİ BİR İZMİR MİLLETVEKİLİ OLACAĞIM"
Törende konuşan CHP İzmir Milletvekili Mustafa Balbay ise şöyle konuştu:
“Demir parmaklıkların arkasında, en karanlık günlerde bile umudumu kesmedim. Her zaman halka inandım. Benim için birinci özgürlük aileme kavuşmaksa ikinci özgürlük de İzmir’e kavuşmaktır. Her şeyden önce iyi bir İzmir milletvekili olacağım. Kalemi elden bırakmayacağım. Bir dünya kenti olan İzmir’in Ankara’da en iyi şekilde temsil edilmesi için elimizden geleni yapacağım.

Kabul ederlerse, İzmir’deki tüm belediye başkan adaylarının yardımcısı olacağım. Onların burada gerçekleştirdiklerini Ankara’da duyurmak ve İzmir’in hak ettiği sesi Ankara’da haykırmak istiyorum. İzmir’de gerçekleştirilecek yerel iktidarın ardından Türkiye’nin kaderini değiştirecek güce ve enerjiye sahiptir. Buna yürekten inanıyorum. 2,5 yıldır sizi yeterince temsil edemedim.

Ama o koşullarda bile, demir parmaklıkların ardında bile ‘ne yapabilirim’ dedim. Size özgürlükte kavuşmak üzere diyerek mektuplar yazmıştım ve kavuştuk. İzmir’e geldiğimde CHP İzmir milletvekilinin yapması gereken il başkanını ve Kocaoğlu’nu ziyaret etmektir. Zaten şu anda Kocaoğlu’nun makamındayız. İcraat yapılan, iş yapılan yerler belediye başkanının makamıdır. Tekrar merhaba özgürlük. Beraber olmalıyız ki, kazanalım; hak ettiklerimizi alalım ki, Türkiye hak ettiği iktidara kavuşsun.”

ERCAN TATI: "BAŞBAKANI YANLIŞ BİLGİLENDİRİYORLAR"
Buca Belediye Başkanı Ercan Tatı, Mustafa Balbay’ın bu ülkede hak ihlaline uğrayan, demokrasi adına bedel ödemiş binlerce yurttaşımızın sembolü olduğunu belirtti. Yüz binlerce kişinin oyunu alan Balbay’ın İzmir’de olmasından memnuniyet duyduğunu söyeyen Tatı, “Onu aramızda görmekten ve omuz omuza mücadele etmekten mutluluk duyuyoruz” dedi.
Homeros Caddesi ile birlikte ilçenin yol ihtiyacının karşılandığını da kaydeden Tatı, “Uzaktan kumandayla, kulaktan dolma bilgilerle iş olmuyor, icraat ile oluyor. Buca’da tüm adaylar ulaşım dedi ama CHP’li belediyeler gereğini yaptı. Başbakan dün İzmir’deydi ama kent ile ilgili bilgisi yok.

Konuşmasında ‘kongre merkezi bile yok’ dedi. Kendisini yanlış bilgilendiriyorlar. İzmir’de 4,5 yıl önce kongre merkezi projesini gönderdim ama Maliye Bakanlığı’nın önünde bekliyor. Başbakan’ı İzmirliler değil, kendi bürokratları çalıştırmıyor. CHP’li bir belediyenin yatırımı gecikiyorsa, suç onun bürokratlarında. İzmir’den Türkiye’ye vizyon göstermek için yollardayız. İyi ki varsınız” diye konuştu.

OTOGARA KADAR UZAYACAK
Homeros Bulvarı’nı oluşturmak için 80 metre uzunluğunda karayolu köprüsü ile yer yer 35 metreyüksekliğe çıkan 185 metre uzunluğunda viyadük yapan İzmir Büyükşehir Belediyesi, Karayolları Genel Müdürlüğü’nün Konak Tünelleri projesi nedeniyle önceki proje üzerinde bir revizyon gerçekleştirmişti.

Yeni düzenlemeye göre, İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin yaptığı viyadük, Yeşildere Caddesi üzerinde Karayolları’nın yaptığı kavşakla bağlantı sağlandı.
Büyükşehir, projenin Yeşildere Caddesi ile Menderes Caddesi arasında kalan viyadük kısmını geçtiğimiz Kurban Bayramı’nda hizmete almıştı. Projeye göre, Yeşildere Caddesi’nin paralelindeki Meles Çayı ve İZBAN hattı, Menderes Caddesi’nden Onat Caddesi’ne kadar köprülü kavşak ile aşılarak kesintisiz ulaşım sağlanıyor.

Yeşildere Caddesi’nden Onat Caddesi’ne kadar oluşturulan katlı kavşak ile hem Buca’ya giriş yapılıp üst bölgelerine gidilebilecek hem de Buca’dan Yeşildere Caddesi yoluyla Konak, Karabağlar ve Gaziemir istikametine ulaşılabilecek. Homeros Bulvarı’nın 6.2 kilometrelik ilaveyle Otogar’a kadar uzatılması için çalışmalar devam ediyor.
Buca’daki yeni bulvara adı verilen Homeros, M.Ö. 8. yüzyılda İzmir yöresinde yaşadı. Ünlü İlyada ve Odysseia adlı destanların derleyicisi olarak tüm dünya tarafından biliniyor.

(İHA) İhlas Haber Ajansı

banner66
Anahtar Kelimeler:
Aziz Kocaoğlu Izmir
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner43

banner34

banner50

banner48

banner51