İzmir Tarihinin En Büyük Yatırımı.. İzmir Tarihinin En Büyük Yatırımı..

CHP İzmir Belediye Başkan Adayı Dr. Cemil Tugay, Tüm Bel-Sen ile Tüm Yerel-Sen İzmir şubelerini ziyaret etti. Başkan Cemil Tugay, sendika ziyaretlerinde hükümetin sağlık politikalarının, sağlık sistemi ve yurttaşlar üzerinde yarattığı tahribata dikkat çekti. Kamu kaynaklarının sorumsuzca kullanıldığını belirterek Bayraklı Şehir Hastanesi'ni örnek gösteren Tugay, “Maliyeti belli. 25 yıllık zorunlu kira sözleşmesi yapılıyor. Aslında 2-3 yıllık kira bedeli o maliyeti karşılıyor. Üzeri birilerinin cebine gidiyor. Bu da yetmezmiş gibi yüzde 70 doluluk garantisi veriliyor ki bir hastanede doluluk garantisi verilmesi kadar korkunç bir şey olamaz” dedi.

CHP İzmir Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Dr. Cemil Tugay, Kamu Emekçileri sendikaları Konfederasyonu'na (KESK) bağlı Tüm Belediye ve Yerel Yönetim  Hizmetleri Emekçileri Sendikası’nın (Tüm Bel-Sen) 1 ve 2 No'lu şube yönetim kurulları ile bir araya geldi. İzmir Büyükşehir Belediyesi'nin, 6 bin 145 memur çalışanı ile birlikte 30 ilçede 4,5 milyonluk nüfusa özveriyle hizmet verdiğini hatırlatan Başkan Cemil Tugay, şöyle dedi:

“İzmir'de belediye personeli yeterince çalışmıyor diye suçlayanlar oluyor. Oysa gece gündüz, sessiz sedasız, her türlü şartta hizmet veriyorlar. Uzun süredir demokrasi ortamı tahrip ediliyor. Özgürlükler kısıtlandı, haklar insanların elinden alınıyor, hukuk adaleti sağlayamaz hale geldi. Her gün yeni örnekleriyle yaşıyoruz. Bunların üzerine ne yazık ki 2021 yılından itibaren ekonomik kriz eklendi. Fatura bir şekilde emekçiye, emekliye, bu ülkenin gerçekten hakka ve hukuka sahip olması gereken insanlara kesildi. İşsizlik artıyor ve telaffuz edilenlerin üzerinde bir işsiz var. En az 8 milyon işsiz toplumun yüzde 10’u demek.”

“DOLULUK GARANTİSİ VERİLMESİ KORKUNÇ”

Kamu kaynaklarının israf edildiğini söyleyen ve Bayraklı Şehir Hastanesi'ni buna örnek gösteren Başkan Cemil Tugay, sözlerini şöyle sürdürdü: “En önemli örneği şehir hastaneleri. Yıllardır hekim örgütleri anlatıyor. Ben de yıllardır anlatıyorum. Bir yeri devlet veriyor, özel şirket yapıyor. Maliyeti belli. 25 yıllık zorunlu kira sözleşmesi yapılıyor. Aslında 2-3 yıllık kira bedeli o maliyeti karşılıyor. Üzeri birilerinin cebine gidiyor. Üzerine yüzde 70 doluluk garantisi veriliyor ki bir hastanede doluluk garantisi verilmesi kadar korkunç bir şey olamaz. Ama maalesef Türkiye’deki sistem şu anda insanların hasta olacağını, yatırımı yapanlara garanti ediyor. Hastane açıldığında orada çalışacak yeterli personel, doktor, hemşire yok. Diğer hastanelerden alınıyor. Şehir Hastanesi’nde çalışan doktor ve hemşirelerin temizlik yaptığını duyuyorum. Ortalığı temizliyor, derleyip toparlıyormuş. Sayıları az, yetişemiyorlar.”

Editör: Ajans Ekip