CHP İzmir Milletvekili ve TBMM İnsan Hakları Komisyonu Üyesi Rıfat Nalbantoğlu, TBMM Genel Kurulu’nda 2024 Bütçesi’nin 10’uncu maddesi üzerinde yaptığı konuşmada iktidarı Mahatma Gandhi’nin sözleriyle eleştirdi ve AKP’ye “Allah sizi affetsin” dedi.

Bütçenin teknik bir çalışmadan ziyade siyasi bir tercih, siyasi bir karar olduğunu belirten Nalbantoğlu, 2023’e göre doğrudan ve dolaylı vergilerde yüzde 73,5’lik bir artış olduğuna dikkat çekerek, bütçenin halkın değil sarayın bütçesi olduğunu ve Meclis’in onama makamına dönüştüğünü ifade etti.

Ülke gerçeklerinden kopuk bir bütçenin hiçbir soruna çözüm üretmeyeceğini belirten CHP İzmir Milletvekili Rıfat Nalbantoğlu, konuşmasında Hindistan bağımsızlık hareketinin lideri Gandhi’nin “dünyanın 8 hatası” olarak sıraladığı tespitlere atıfta bulunarak şunları söyledi:

“Hayat artık ülkemizde; Vicdansız hazdır, İlkesiz siyasettir, Ahlaksız ticarettir, Niteliksiz eğitimdir, İnsaniyetsiz bilimdir, Emeksiz zenginliktir, Gösterişe dayalı ibadettir, Kanunsuz adalettir.

''Yerel Yönetimde İzmir'in Hizmete İhtiyacı Var'' ''Yerel Yönetimde İzmir'in Hizmete İhtiyacı Var''

Bu nedenledir ki; Ülkemiz gerçekleriyle bağdaştırıldığı için son yıllarda sıkça dillendirilen bir sözü meclis kürsüsünden paylaşmak istiyorum.

Sıradan hırsız: Paranızı, cüzdanınızı, bisikletinizi çalar.Politik hırsız ise: Geleceğinizi, hayallerinizi, bilginizi, eğitiminizi, sağlığınızı, gülümsemenizi çalar.

İkisi arasındaki fark; sıradan hırsız sizi seçer, politik hırsızı ise siz seçersiniz politik hırsızların en büyük silahı ise; yalan ve aldatmadır.

Ne acıdır ki, bu dönemde; yalan ve aldatma, kandırılma ve aldatılma yüceltilmiş, saygın bir konuma getirilmiştir.Sürekli bir Allah affetsin modu hâkim hale gelmiştir.

Birlikte yol yürüdükleriniz darbe yapar, Allah affetsin.

Rant uğruna şehirleri mahvedersiniz, Allah affetsin.

Nas dersiniz, faizleri arşa çıkarırsınız, Allah affetsin.

Hakikaten Allah sizi affetsin.”

Editör: Ajans Ekip