Erdoğan, “Türkiye, güney sınırlarının hemen ötesinde Suriye'nin ve Irak'ın kuzeyinde bölücü örgütün bir teröristan kurmasına asla izin vermeyecektir” dedi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, İzmir’in Seferihisar ilçesinde icra edilen ve 45 ülkeden bin 745 yabancı askeri personelle beraber TSK unsurlarıyla toplamda 10 bin 884 askeri personelin katıldığı Efes-2024 Birleşik Müşterek Fiili Atışlı Tatbikatı’nı yerinde izledi. Daha sonra Cumhurbaşkanı Erdoğan, tatbikat sırasında önemli açıklamalarda bulundu.


“33 farklı silah, araç ve sistemin ilk kez denemesini yapacağız”


Tatbikata olan ilginin bu sene her düzeyde artmasını memnuniyetle karşıladıklarını ifade eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Bu yılki tatbikatımıza kendi askerlerimizin dışında 45 farklı ülkeden 2 bine yakın dost personel katılıyor. 2 yıl önce gerçekleştirdiğimiz Efes-2022 tatbikatına katılan ülke sayısı 37’ydi. 2 safha halinde toplam 11 bin askeri personelin katılımıyla 25 Nisan'dan beri icra edilen tatbikata destek veren herkese teşekkür ediyorum. Efes-2024 tatbikatında hiçbir ülke, hedef alınmıyor. Tatbikatımız, barışı destekleme harekatına dayalı jenerik bir senaryoyla icra ediliyor. Tatbikatın birleşik ve müşterek harekatın planlanması, koordinasyonu ve icrası konusunda ordumuzun kabiliyetlerini artıracağına inanıyorum. Siber savunmada ve siber güvenlik başlıklarında farkındalığın gelişmesine katkı yapacağı kanaatindeyim. Envantere yeni giren yerli ve milli sistemleri de yine tatbikatta kullanma fırsatı buluyoruz. Tatbikatta 33 farklı silah, araç ve sistemin ilk kez denemesini yapacağız. Tatbikata kamu kurumlarıyla, sivil sanayi kuruluşları da dahil edildi. Biz savunma sanayi dahil ilişkilerini kazan kazan anlayışıyla geliştirmeye çalışan, bunun mücadelesini veren bir ülkeyiz. Savunma sanayi alanında sahip olduğumuz yetenekleri dost ve müttefik ülkelerle paylaşmaktan memnuniyet duyduk. Geçtiğimiz yıl 185 ülkeye 230 çeşit ürün ihraç ederek 5,5 milyar dolarlık ihracat rakamına ulaştık. Aynı zamanda 10 milyar 240 milyon dolarlık yeni sözleşme imzaladık. Bugün 50 ülke Türk şirketlerinin ürettiği insansız sistemleri kullanıyor. Efes-2024 tatbikatını savunma sanayindeki tecrübemizi dostlarımızla paylaşma anlayışımızın yeni bir sembolü, bir nişanesi olarak görüyoruz. Tatbikat programındaki savunma sanayi ürünleri sergisinde yer alan silahlar, araçlar ve sistemler ülkemizin ulaştığı noktayı ortaya koymaktadır” ifadelerine yer verdi.


“Bizimle iş birliğini geliştirmek isteyen herkesle bağlarımızı kuvvetlendirmeye hazırız”,

Egeli Hububat Bakliyat Yağlı Tohum İhracatçıları 4 Firmayla İhracat Şampiyonları Listesinde Egeli Hububat Bakliyat Yağlı Tohum İhracatçıları 4 Firmayla İhracat Şampiyonları Listesinde


Konuşmasında Türkiye’ye samimiyetle uzatılan elin asla havada bırakılmadığını ve bırakılmayacağını vurgulayan Erdoğan, şunlar belirtti:
“Başucu kaynaklarımızdan olan Kutadgu Bilig'de ‘savaş, bilgisiz ve kötülere, zalimlere, adaletsizlik yapan düşmanlara karşı başvurulacak son çare’ olarak tanımlanır. Abdülhak Molla ise aynı gerçeği asırlar sonra şöyle ifade ediyor: ‘Bu mesel ile bulur cümle düvel, feyzü felah hazır ol cenge eğer ister isen sulhu salah.’ Günümüz Türkçesiyle söyleyecek olursak; bütün devletler kurtuluş başarısını bu ibretlik sözde bulur. Şayet barış istiyorsan, savaşa hazır ol. Türkiye olarak, askeri imkan ve yeteneklerimizi güçlendirirken, bu anlayışla hareket ediyoruz. Biz gerilimin ve kavganın değil sulhun, barışın ve işbirliğinin tarafındayız. Biz aynı coğrafyayı paylaştığımız ülkelerle yan yana yaşamak istiyoruz. Hiçbir ülkeye karşı husumet ve ön yargı beslemiyoruz. Kimsenin toprağında ve egemenlik haklarında gözümüz yok. Türkiye'nin çıkarlarına saygı duyan, bizimle iş birliğini geliştirmek isteyen herkesle diyaloğa, temasa, bağlarımızı kuvvetlendirmeye hazırız.”
Son dönemde dost sayısını çoğaltmak amacıyla pek çok önemli adım atıldığının altını çizen Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, yeni açılımlarla yola devam edeceklerini aktardı. Sözlerine devam eden Erdoğan, “Bir defa şu gerçeğin çok iyi idrak edilmesi gerekiyor. Türkiye küresel gelişmelerin uzağında yer alan bir ülke değildir. Şu an dünyadaki çatışmaların siyasi krizlerin ve çekişmelerin en yoğun yaşandığı coğrafyada bulunuyoruz. İnsanlığın gündemini meşgul eden ne kadar olay varsa, Türkiye'nin yakın çevresinde cereyan ediyor. Karadeniz'den komşularımız olan Rusya-Ukrayna arasındaki savaş 3’üncü yılına girdi. İstanbul süreciyle adil bir barışı teşhis etmeyi amaçlayan çabalarımız maalesef savaş lobileri tarafından engellendi, sabote edildi. Bölgemize ve dünyaya ekonomik maliyeti günden güne artan bu savaşın ne zaman ve ne şekilde sona ereceğini kimse bilmiyor” cümlelerini aktardı.

Editör: Ajans Ekip