İzmir Erzurum Tortumlular Derneği’nin “Erzurum’u İzmir’e getiriyoruz” temasıyla Karşıyaka Bostanlı Pazarı’nda (BOSPA) başlattığı etkinlikler zinciri büyük ilgi topladı. Coğrafyanın kültürel zenginliklerinin yanı sıra Erzurum’a özgü kadayıf dolması, cağ kebabı, lor dolması, yöresel tatlar, Oltu Taşı, geleneksel el sanatları gibi ürünler Erzurumlular ve Erzurum sevdalılarıyla buluşturuldu. Beş gün sürecek organizasyon kapsamında sevilen yöresel sanatçılarda sahne alacak.
İzmir Erzurum Tortumlular Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Ekrem Petek etkinlikler hakkında şu bilgileri paylaştı, “Erzurumlular ve İzmir’deki Erzurum sevdalıları için çok özel bir etkinlik zinciri düzenledik. ‘Erzurum Cağ Kebabı ve Gastronomi Günleri’ adını taşıyan etkinliğimiz 19 Şubat 2024 günü akşam saatlerine kadar devam edecek. İbrahim Güzelses, Hilal Soysal, Ömer Akçay, Mustafa Özden ve Ayaz Toprak muhteşem yorumlarıyla kulakların pasını silecek. Etkinliklerimize ücretsiz olarak tüm halkımız katılabilir. Unutulmaz hatıralar biriktirmek isteyenleri Karşıyaka Bostanlı Pazarı’na (BOSPA) bekliyoruz.”
İki kent arasında güçlü bağlar oluşturmak istediklerini belirten Başkan Petek, “Erzurum cumhuriyetimizin temellerini atıldığı bir çok medeniyete beşiklik etmiş bir şehirdir. Bu etkinlikleri düzenlememizdeki amacımız kültürümüzü genç nesillerimize aktarmak. İzmir ile Erzurum arasında güçlü köprüler oluşturmak. Kültürel değerlerimizi, yöresel ürünlerimizi, geleneksel el sanatlarımızı tüm güzelliklerimizi Karşıyaka Bostanlı Pazarı’na (BOSPA) taşıdık. Bu organizasyonumuzu geleneksel hale getirmek istiyoruz. Bütün lezzetlerimizi davetlilerimize de tattırmak arzusundayız.  Etkinliğimizin oluşmasına destek verenlere, Erzurum'dan gelen bütün sanatçılarımıza, esnaflarımıza, ziyaretçilerimize şimdiden teşekkür ediyorum” ifadelerini kullandı.

Konak Belediye Meclisi’nden Doğalgaz İçin Oybirliği Konak Belediye Meclisi’nden Doğalgaz İçin Oybirliği


Oltu Taşı’ndan Cağ Kebabı’na, Tulum peynirinden kömesine Erzurum’a özgü yöresel ürünler Karşıyaka Bostanlı Pazarı’nda (BOSPA) tanıtılmaya başlandı. Geleneksel el sanatları ürünleri Erzurumlular ve Erzurum sevdalılarınin ilgisini çekti. Sıcak satışların yapıldığı  stantlardan alışveriş yapan yurttaşlar yöresel lezzetlerin eşsiz deneyimini yaşadı. Bostanlı Pazarı’na (BOSPA) etkinlikler devam ederken organizasyona davet niteliğinde ilçenin farklı noktalarında ücretsiz cağ kebabı dağıtıldı. Karşıyaka çarşı girişindeki cağ kebabı dağıtımı büyük ilgi çekti. Uzun kuyrukları aşarak cağ kebabının tadına varan yurttaşlar doyumsuz lezzeti herkesin deneyimlemesini tavsiye etti.


Cağ kebabının özel bir yeri olduğunu belirten ustalar, “Cağ kebabı oğlak veya kuzu etinden yapılan bir çeşit kebaptır. Hazırlanan parça etler, bu malzemeye eklenen soğan, reyhan, tuz ve karabiber gibi baharatlar ile birlikte iyice yoğrulur. Daha lezzetli olması için hazırlanan et 24 saat serin ortamda veya buzdolabında dinlendirilir ve bu süre sonunda cağ kebabı pişirilmeye başlanabilir. Et yatık biçimde odun ateşinin kızgın közüne 10–15 santimetre yüksekte pişirilir ve döner bıçağı ile birer porsiyon kesilip cağ/bico üzerinde ızgaraya konulur. Burada biraz daha pişirilir. Cağ (veya bico) adı verilen şişler kullanılarak servis yapıldığından bu adı almıştır. Günümüzde Türkiye’nin birçok yerinde yapılıp tüketilmektedir” diye konuştu.

Editör: Ajans Ekip