Şehir Ödülleri Türkiye etkinliğimizde 28 şehir ödül aldı

Kent liderlerinin yoğun katılım gösterdiği etkinlikte her bir lider ödül alma nedenlerini izlenen sunum videosu sonrası mutluluk ile geniş izleyici kitlesine aktardı.

Şehir Ödülleri Türkiye etkinliğimizde 28 şehir ödül aldı

          Yaşayan Şehirler Platformu liderliğinde, Dokuz Eylül Üniversitesi ve Yaşar Üniversitesi Akademik İşbirliği, T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı, T.C. Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı, Van Valiliği destekleri, Univercity Park ve Van Büyükşehir Belediyesi sponsorluğu ile 3 ana kategoride yılın en hakkaniyetli 28 ödülü İzmir’de buluşan şehir liderlerine takdim edildi.

Şehirlerimizin sahip olduğu doğal, kültürel değerlerin önce korunup, doğru örgütlenme ile güçlendirip, katma değerler yaratmak, yöre halkına ekonomik sürdürülebilir girdiler kazandırmak ve doğru etkili yerelden kalkınma adamlarını hayata geçirmek temel hedefiyle, şehirleri kentsel kalkınma hedeflerine ulaştırmayı amaçlayan, Yaşayan Şehirler Platformu ev sahipliğinde düzenlenen törende ülkemizdeki birçok il valileri, belediye başkanları, rektörler, kalkınma ajansı genel sekreterleri, kaymakamlar ve akademisyenleri, İzmir’de buluştu. Kent liderlerinin yoğun katılım gösterdiği etkinlikte her bir lider ödül alma nedenlerini izlenen sunum videosu sonrası mutluluk ile geniş izleyici kitlesine aktardı.

Yaşayan Şehirler Platformu Başkanı Alper Akın, Ödüllerin amacını, "Biz değerlerimizi koruyamadığımız sürece onların üzerine hiçbir gelecek kurgulayamayız. İlk önce değerlerimizi korumasını öğrenmeliyiz. Daha sonra koruduğumuz değerleri yöre halkına kazandırıp sürdürülebilir bir yaşam oluşturmalıyız. Şehir Ödülleri’ni düzenlemekte de ki amacımız kesinlikle yarıştırmak değil, örnek göstermekti. Bizler yoğunlukla İstanbul ve Ankara üzerine olan medya algısının dışında kalan yurdumuzun farklı köşelerindeki mütevazı bütçeler ile bu ülke için üreten, çalışan ve başaran uygulayıcılar ile uygulamalarını seçip tüm Türkiye’ye örnek göstermek ve teşekkür etmek istedik.” diyerek tüm katılımcılara amaçlarını aktardı.

81 ilden tüm kamu ve özel kuruluşların şehir bazında çok yüksek katılım ile projelerini sunduğu, şehirlerini ve değerlerini anlattığı, seçim süreci ve jüri değerlendirmesi açısından Türkiye’nin en prestijli, hakkaniyetli ödülleri, Özel Ödüller, Umut Işığı Temalı Paydaş Ödülleri, Bilim Işığı Temalı Akademik Ödüller olmak üzere her yıl ana kategoride ödül sunmaktadır. Şehir Ödülleri Türkiye, yerel yönetimlerden, özel kuruluşlara, kalkınma ajanslarından üniversitelere kadar birçok farklı alanda şehrine katkı sağlayan, yerelden kalkınma yaratan şehir paydaşlarını bu yıl da değerlendirdi. Yoğun başvuru süreci sonunda Türkiye’nin farklı bölgelerinden 28 kurum, kuruluş, organizasyon, akademisyen seçkin jüri üyelerinin takdiri ile ödül almaya hak kazandı. Liderlerin birbirlerine ödülleri takdim ettiği gecede 3 kategoride sunulan Bilim Işığı Temalı Akademik Ödülleri, Yaşar Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Cemali DİNÇER hak eden akademisyenlere sundu.

“Şehrine İnananlar” Özel Ödülü Lucien ARKAS’ın!

Özel ödüller kapsamında, “Şehrine İnananlar özel ödülü”, İzmir iline olan inancı, Holding merkezinin İzmir dışına taşımama yanlı tutumu, şehre kazandırdığı katma değer ve ekonomik girdi, yarattığı istihdam, İzmir algısında Arkas’ın önemli yeri (Arkas Holding’e ait gemilerin büyük çoğunluğunun Türk Bayraklı ve bağlama limanının İzmir olarak tüm Dünya sularında İzmir’i temsili), İzmir’deki sanatsal faaliyetlere, spora olan desteği nedeniyle tören tarihinde yurt dışında olan Sayın Lucien ARKAS’ı temsilen Arkas Holding CEO’su Sayın Önder TÜRKKANI’ya takdim edildi.

Ödül, Kültür ve Turizm Bakanlığı Özel İzni İle Tarihi Bir Kandil!

Her yıl yurdumuz tarihi değerleri ve ören yerlerinin farkındalığını arttırıp, coğrafyamızda gelmiş geçmiş bilinen 36 medeniyetin yaşam izlerini günümüze taşıyan, Kültür ve Turizm Bakanlığının Özel İzni ile seçilerek üretilen bir tarihi kandil ödül olarak takdim edilmektedir. 2018 yılı ödül kandili Van Valiliği, Van Büyükşehir Belediyesi, Van Kültür ve Turizm İl Müdürlüğü ve Doğu Anadolu Kalkınma Ajansı İşbirliği ile Van Müzesinden seçilerek ödül hak edenlere takdim edildi. Selçuklu dönemine ait tarihi kandil, Dokuz Eylül Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi, Seramik ve Cam Tasarımı Bölüm Başkanı Prof. Dr. Halil YOLERİ yönetiminde 21 kişilik ekip tarafından anlamlandırılarak el işçiliği ile üretildi.

Liderler Tarihi Kemeraltı’nı Fotoğrafladı!

Etkinlikler, Kültür ve Turizm Bakanlığı İzmir İl Müdürlüğü ve DEU Güzel Sanatlar Enstitüsü İşbirliği ile “Liderlerin Gözünden Tarihi Kemeraltı” fotoğraflama gezisi ile başladı. İzmir Saat Kulesi’nde buluşma sonrası, DEU Güzel Sanatlar Enstitü Müdürü Prof. Dr. Mehmet KOŞTUMOĞLU’nun yönetiminde misafir illerin liderleri Fuji Film tarafından sağlanan 20 profesyonel fotoğraf makinası ile hem Tarihi Kemeraltı Çarşısını gezerken, dağıtılan fotoğraf makinaları ile Kemeraltı’nda en beğendikleri ve beğenmedikleri anlar ve alanları fotoğrafladı. Liderlerin çekmiş olduğu fotoğraflar 2019 yılı Şehir Ödülleri’nde sergilenecek.

İZPAD Genel Sekreteri ve DEÜ GMS Bölüm Başkanı Doç. Dr. Turgay BUCAK’ın yönetiminde, İZPAD Başkanı Şef Şamil AKŞİT üretim liderliğiyle, İzmir lezzetleri “İzmir’i İzmir Yapan Lezzetler” kokteyli ile misafirlere sunuldu. Boyoz, kumru, İzmir lokması, otlu börek (bükme) gibi İzmir lezzetlerinden oluşan menü katılımcılar tarafından büyük beğeni topladı.

DESO Müdürü Doç. Dr. S. Aslı GEDİKLİ’nin organizasyonu, Şef Nesrin BAYRAMOĞULLARI yönetimiyle, icra edilen “Yöresel Ezgiler Senfoni ile Yeniden Hayat Buluyor” konseri Çökertme, Kalenin Bedenleri, Ege Süiti (İzmir’in Kavakları-Feraye Zeybeği-Harmandalı) ezgileri senfoni ile batı formunda dinleyicilere unutulmaz dakikalar yaşattı.

Ayrıca etkinlik fuaye alanında Doğu Anadolu Kalkınma Ajansı ve Van Fotoğrafçılar Derneği işbirliğiyle açılan 50 fotoğraflık Güneşin Başkenti “VAN” temalı fotoğraf sergisi büyük ilgi gördü.

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’nı Müsteşar Yardımcısı Sayın Ayşa KARDAŞ’ın, T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı’nı, Daire Başkanı Dr. F. Gülay ASLAN’ın, temsil ettiği, TURSAB Başkanlık Danışmanı Ali RENDAN, TÜROB Yönetim Kurulu Üyesi ve DİVAN Otelleri Danışmanı Dr. Faik ÖZTUNÇ, Türkiye Sağlık Turizm Konsey Başkanı Emin ALICI, Çok Gezenti Programı Sunucusu Burak AKKUL’un da içinde yer aldığı, jüri başkanlığını Yazar, Programcı, Sunucu Fatih TÜRKMENOĞLU’nun üstlendiği Jüri’nin ödüle layık gördüğü şehirler şu şekilde sıralanmakta…

ŞEHİR ÖDÜLLERİ TÜRKİYE 2018 ÖDÜL HAK EDENLERİ

ÖDÜL

HAK EDEN

TAKDİM EDİLEN

Şehre Adanmış Yaşam Özel Ödülü

Arkas Holding

Arkas Holding CEO'su Sayın Önder TÜRKKANI

Bilim Işığı Temalı Akademik Ödüller

Bilim Işığı Temalı Akademik Ödül

En İyi Tez

Zeynep EGELİ

Bilim Işığı Temalı Akademik Ödül

En İyi Makale

Dr. Öğr. Üyesi Mert Nezih RİFAİOĞLU

Bilim Işığı Temalı Akademik Ödül

En İyi Proje

Köyünü Yaşat Projesi

Umut Işığı Temalı Paydaş Ödülleri

Yılın Şehir Estetiği Projesi

Ordu Büyükşehir Belediyesi

Genel Sekreter Bülent CİVELEK

Doğa Dostu Şehir

Bodrum

Belediye Başkanı Mehmet KOCADON

Yılın Kültür Şehri

Kadıköy

Belediye Başkan Yardımcısı Bahar YALÇIN

Yılın Gastronomi Şehri

Bolu

Belediye Başkan Yardımcısı Emine DAVARCIOĞLU

Yılın Çocuk Dostu Şehri

Ahmetbey

Belediye Başkanı Mustafa ALTINTAŞ

Yılın İlçesi

Şavşat

Şavşat Belediye Başkanı Ahmet Sinan ÖZTÜRK

Yılın Köyü

Misi Köyü

Nilüfer Belediye Başkanı Mustafa Bozbey

Yılın İşbirliği

Kahramanmaraş

Belediye Başkanı Fatih Mehmet ERKOÇ

Yılın İşbirliği

Dicle Kalkınma Ajansı

Genel Sekreter Yılmaz Altındağ

Yılın Valiliği

Artvin Valiliği

Artvin Valisi Yardımcısı Arif OLTULU

Yılın Destinasyon Yönetimi

Ahlat

Kaymakam Mustafa AKGÜL

Ahlat

Belediye Başkanı Abdulalim Mümtaz ÇOBAN

Yılın Örgütlenmesi

İpekyolu Belediyeleri Turizm Kalk. Bir.

Göynük Belediye Başkanı Kemal KAZAN

Yılın Sivil Toplum Örgütü

ENVERÇEVKO

Dernek Başkanı Feridun EKMEKÇİ

Katmadeğer Yaratan Kalkınma Projesi

Çardak

Belediye Başkanı Mahmut ÖZTÜRK

Katmadeğer Yaratan Kalkınma Projesi

Harmancık

Belediye Başkanı Mustafa ÇETİNKAYA

Yılın Turizm Projesi

Karacadağ Kalkınma Ajansı

Genel Sekreter Dr. Hasan MARAL

Yılın Sosyal Altyapı Projesi

Uşak Belediyesi

Belediye Başkanı Nurullah Cahan

Yılın Altyapı Projesi

Doğu Anadolu Kalkınma Ajansı

Genel Sekreter Halil İbrahim GÜRAY

Yılın Koruma Projesi

Kahramanmaraş

Belediye Başkanı Fatih Mehmet ERKOÇ

Yılın Coğrafi İşaretleme Projesi

Gaziantep Ticaret Borsası

Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet AKINCI

Yılın Turizm Acentası

TURA Turizm

Yönetim Kurulu Başkanı Erkunt Öner

Yılın Fuar Tanıtımı

Doğu Akdeniz Kalkınma Ajansı

Genel Sekreter Onur YILDIZ

Yılın Şehir Müzesi

Bilecik Yaşayan Şehir Müzesi

Belediye Başkanı Nihat CAN

Yılın En Yaratıcı Etkinliği

Kartepe Belediyesi

Belediye Başkanı Hüseyin ÜZÜLMEZ

İZHA ( İzmir Haber Ajansı )

banner66
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner43

banner34

banner50

banner48

banner51