27 Nisan – 01 Mayıs tarihlerinde Atatürk Havalimanı’nda gerçekleşen TEKNOFEST Havacılık, Uzay ve Teknoloji Festivalinde Bilfen İzmir Ortaokulu 5.sınıf öğrencilerinden Defne Duman, Deniz Ekici ve Aras Şimşek’in Fen Bilimleri öğretmeni Duygu Dilay Görgülü danışmanlığında hazırladığı “Gıda İsrafının Azaltılmasını Sağlamaya Yönelik Akıllı Buzdolabı Tasarımı” projesi, “İnsanlık Yararına Teknoloji” kategorisi “Sosyal İnovasyon” yarışmasında Türkiye 1.si oldu. Yarışmaya katılan 48.627 proje arasından seçilen öğrenciler okullarına ve ailelerine büyük gurur yaşattılar. 

 

Sınav öncesi aileler dikkat! Sınav öncesi aileler dikkat!

Tasarladıkları akıllı buzdolabının bir mobil uygulama ile çalıştığını söyleyen öğrenciler bu uygulama ile buzdolabına konulan her ürünün belirtilen son kullanma tarihi yaklaştıkça alarm vermeye başladığını ve böylece ürünlerin tazeliği geçmeden tüketilebileceğini belirttiler. Projeyi yaparken makine öğrenmesi teknolojisinden faydalanan öğrenciler gıda israfını önlemeye yönelik çok büyük bir adım atmış oldular.

Çeşitli kategorilerde yarışların olduğu festivalde, insanların yararı için 48.627 projenin yarıştığı sosyal inovasyon kategorisine Bilfen İzmir İlköğretim Okulu damga vurdu. Bilfenli öğrencilerden oluşan takım TEKNOFEST 2023’te ürettikleri ürün ile proje içeriği ve kullanılma amacıyla da beğenileri üzerinde topladı.

Editör: Ersin USTA