İzmir'de 42 yıllık sıcaklık rekoru kırıldı İzmir'de 42 yıllık sıcaklık rekoru kırıldı

Karşıyaka Belediyesi ve Yerküre Yerel Çalışmalar Kooperatifi iş birliğinde; Doç. Dr. Emel Karakaya Ayalp, Dr. Mehmet Fatih Tatari ile Orkun Doğan’dan oluşan ana proje ekibinin hazırladığı çalışmayla Karşıyaka, tüm ülkeye örnek gösterildi.

TMMOB Şehir Plancıları Odası tarafından, 2003 yılında hayata veda eden Prof. Dr. Raci Bademli anısına düzenlenen ve iki yılda bir tekrarlanan Raci Bademli İyi Uygulamalar Ödülü Yarışması, 11’inci kez gerçekleştirildi. Ulusal çaptaki yarışmanın bu yılki birincisi; “Karşıyaka Kentsel Gıda Strateji Belgesi” ile Karşıyaka Belediyesi ve Yerküre Yerel Çalışmalar Kooperatifi oldu.

“FARKLI YERLEŞİMLERDE YAYGINLAŞMALI”
Jüri Değerlendirme Raporu’nda, ödülün gerekçesi şöyle açıklandı: “Proje kapsamında, önemli ve güncel bir konu olan gıda krizinin kapsamlı mekansal analizlerle çözümlenmeye çalışılması başarılı bulunmuştur. Proje konusunun önemi göz önünde bulundurulduğunda böyle bir konunun yerel idarelerce gündeme alınması olumlu bulunmuştur. Projenin sahip olduğu katılım çerçevesi; araştırma, analiz ve uygulama süreçlerindeki başarısı sebebiyle farklı yerleşim alanlarında da yaygınlaştırılması gerektiği düşünülmektedir. Strateji Belgesinden hareketle Tohum Merkezi ve Kent Bostanı gibi pilot projeler iyi uygulamalar olarak yorumlanmış, öncü ve örnek nitelikleri olumlu olarak değerlendirilmiştir. Proje tüm bu değerlendirmeler kapsamında İyi Uygulamalar Ödülü Birincilik Derecesi almaya hak kazanmıştır.”

“HEDEFİMİZ EŞİTLİK VE ADALET”
Gittikçe derinleşen gıda krizine karşı kenti daha dirençli hale getirmek amacıyla hazırlanan projenin ödüle layık görülmesinden büyük onur duyduklarını ifade eden Karşıyaka Belediye Başkanı Dr. Cemil Tugay “Prof. Dr. Raşit Raci Bademli gibi çok değerli bir bilim insanının adını taşıyan, Türkiye’nin en prestijli şehircilik uygulama ödüllerinden birini Karşıyaka’mıza kazandırmak bizler için büyük gururdur. Aylar süren çok yoğun bir çalışmayla bu belgeyi hazırlayan proje ekibimize ve bizi bu ödüle layık gören değerli yarışma jürisine, tüm Karşıyaka halkı adına ayrı ayrı teşekkürlerimi sunuyorum. Bu belge ve eylem planı, hiçbir vatandaşımızın aç kalmamasını ve sağlıksız gıdayla beslenmemesini amaçlayan; eşitliği ve adaleti hedefleyen bir belgedir. Herkes bu işin ortağıdır. Bu işe birlikte sahip çıkmak zorundayız. Biz Karşıyaka Belediyesi olarak bundan sonra da üzerimize düşeni yapacağız. Bu belgeyi konuşmaya, tartışmaya, insanlara anlatmaya devam edelim. Kendimize, sağlığımıza, yaşam kalitemize, çocuklarımızın geleceğine sahip çıkalım.”

“RACİ BADEMLİ İYİ UYGULAMALAR ÖDÜLÜNE LAYIK GÖRÜLMEK ONURDUR”
Proje Koordinatörü Doç. Dr. Emel Karakaya Ayalp de şunları kaydetti: “Prof. Dr. Raşit Raci Bademli Şehir ve Bölge Planlama meslek alanına akademisyen, kuramcı, uygulamacı, eğitimci ve bilim insanı olarak sayısız katkıda bulunmuş çok özel bir insandır. Ekip olarak onun ismi ile yan yana anılmanın onurunu taşıyoruz. Yaptığımız çalışma planlama meslek alanında dünya çapında oldukça özgün mekânsal ve toplumsal araştırmalarla inşa edildi. Kentsel gıda planlaması alanında yerel ve küresel ölçeklerde yaygınlaştırılabilir bir katılım modeli ve siyasa çerçevesi ile sonuçlandı. Bizi bu ödüle layık gören jüri üyelerine, emek veren raportör arkadaşlara ve değerli meslek odamızın tüm emekçilerine teşekkür ederim. Belgenin ortaya çıkmasında bizlere yolu açan ve destek veren Karşıyaka Belediye Başkanı Dr. Cemil Tugay’a, Karşıyaka Tarımsal Hizmetler Şube Müdürü Yusuf Can Gökmen’e ve tüm ekibine müteşekkiriz. Ana proje ekibimizde yer alan Dr. Mehmet Fatih Tatari ve Orkun Doğan’a; araştırma, mizanpaj ve görselleştirme ekibimizi oluşturan Ayşegül Yarış, Begüm Güntan, Batuhan Aksu, Cansu Şahintürk, Ayçin Vural, Eftelya Tonguç, Hatice Cansu Cesur’a, çalışmamıza katkı veren herkese ayrıca teşekkürlerimi sunuyorum.”

PROJE HAKKINDA
Karşıyaka Kentsel Gıda Strateji Belgesi; Proje Koordinatörü Doç. Dr. Emel Karakaya Ayalp, Dr. Fatih Tatari ile Orkun Doğan’dan oluşan ana proje ekibi tarafından Yerküre Yerel Çalışmalar Kooperatifi ve Karşıyaka Belediyesi Tarımsal Hizmetler Müdürlüğü iş birliğinde, BAYETAV’ın destekleriyle, bir yılı aşkın yoğun çalışmalar sonucunda tamamlandı ve 2023 yılı ağustos ayında lansmanı yapıldı.

Projenin hazırlık sürecinde bilimsel analiz ve araştırmaların yanı sıra sempozyum, forum, atölye ve çalıştaylar gerçekleştirildi. Bu doğrultuda proje; kentli yurttaşlar, tarım-gıda alanında faaliyet gösteren sivil toplum bileşenleri, akademisyenler, merkezi ve yerel kurum-kuruluş temsilcileri, üreticiler, üretici örgütleri ve özel sektör bileşenleri tarafından sunulan görüş ve öneriler ile şekillendirildi. 

Editör: Ersin USTA