“Şiddet varsa, hizmet yoktur” sloganıyla ülke genelindeki tüm hastane, sağlık ocağı ve sağlık merkezlerinde grev uygulayan sağlık çalışanları, sağlıkçılara yönelik şiddeti protesto etmek adına Sağlık Bakanlığı önünde toplanıp Meclis önüne yürüdü.

Yürüyüşte, "Şiddet varsa, hizmet yok", "Bugün bizi, yarın sizi", "Sıradaki kim?" yazılı pankartlar açıldı. 

Meclis önüne varan sağlık çalışanları, "Sağlık emekçileri burada, vekiller nerede?", "Hekim vekiller dışarı çıksın", "Bu bıçak hepimize vuruldu" ve "Sıradaki kim?" sloganları attı. 

TIP-İŞ Genel Başkanı Şükrü Onbaşı, Sağlıkta Şiddet Yasası ve diğer taleplerinin yerine getirilmemesi halinde süresiz grev uyarısına bulundu.

Eylemde basın açıklaması yapan TIP-İŞ Genel Başkanı Şükrü Onbaşı, “Taleplerimiz yerine getirilmediği taktirde 15 Mayıs’tan itibaren süresiz greve gideceğiz” dedi.

Basın açıklamasının ardından sendika başkanları, hükümetle üzere Meclise girdi.

Çıkışta YENİDÜZEN’e konuşan TIP-İŞ Başkanı Şükrü Onbaşı, “Hastanede güvenliğin arttırılması, polis sayısının arttırılması, güvenlik görevlilerinin yetkilerinin arttırılması ve toplumu şiddetten caydıracak cezaların verilmesinin sağlanmasını” öneren Sağlıkta Şiddet Yasası’nın görüşülmesi konusunda Sağlık Bakanlığı ile mutabakata vardıklarını söyledi.

Söz konusu yasanın yürürlüğe girmesini istediklerini vurgulayan Onbaşı, görüşmelerin Çarşamba gün başlayacağını ifade etti.

Görüşmenin ardından eylem sona erdi. 

Uzmanı uyarıyor! Uzmanı uyarıyor!

Eyleme,  (KTHES), (Tıp-İş),  Kıbrıs Türk Tabipleri Birliği, Hemşireler ve Ebeler Birliği ile Kıbrıs Türk Eczacılar Birliği destek verdi.

Hemşireler ve Ebeler Sendikası ile Tıp-İş, uzun zamandır sağlıkta artan şiddet olaylarına dikkat çekerek, geçen haftalarda ambulansta görevi başındaki hemşirelerin darp edilmesinin ardından, en son Mağusa’da Üroloji Uzmanı Dr. Sadrettin Tuğcu’nun bıçaklanmasının bardağı taşırdığını kaydetmişti.

Mağusa’da, Ç.E. isimli zanlı, özel bir kliniğe giderek, "İstenilen tedaviyi yapmadığı" gerekçesiyle Üroloji Uzmanı Dr. Sadrettin Tuğcu’yu karnından bıçaklamıştı.

Tuğcu, ağır yaralanarak hastaneye kaldırılmıştı.

Editör: Ersin USTA