Birleşmiş Milletler Dünya Turizm Örgütü 25. Genel Kurulu kapsamında Özbekistan’ın Semerkant kentinde düzenlenen ödül töreninde Şirince, “En İyi Turizm Köyü” seçilerek İlham Veren Kent Efes Selçuk’un marka değerini arttırdı.

BAŞKAN CERİTOĞLU SENGEL’DEN ÖDÜL TÖRENİNDE “BARIŞ” MESAJI

Dünya turizminin kalbinin attığı ödül töreninde konuşan Efes Selçuk Belediye Başkanı Filiz Ceritoğlu Sengel, İlham Veren Kent Efes Selçuk’un cevherlerini tüm dünyaya tanıtmak için çalıştıklarını belirterek; “Şirince gibi tarihi, kültürel ve tarımsal değerlere sahip olan köyümüzün en iyi turizm köyü seçilmesinden büyük mutluluk duyuyoruz. Son cümle olarak dünyada savaşlar devam ederken burada bir arada olmak geleceğe dair umudumuzu artırıyor. Umarım dünyaya sonsuza dek barış gelir… Her şey için çok teşekkürler” dedi.

Başkan Cemil Tugay;  İzmir Lunapark Kaldırılacak Başkan Cemil Tugay; İzmir Lunapark Kaldırılacak

Kısa adı UNWTO olan Birleşmiş Milletler Dünya Turizm Örgütü tarafından 2021 yılından bu yana kültürel ve doğal kaynaklar, kaynakların geliştirilmesi ve korunması, ekonomik, sosyal ve çevresel sürdürülebilirlik, turizm gelişimi ve değer zinciri entegrasyonu, turizmin yönetişimi ve önceliklendirilmesi, altyapı ve bağlantı, sağlık, emniyet ve güvenlik alanlarında değerlendirme yapılarak “En İyi Turizm Köyleri” ağını belirliyor.

Bir mübadil köyü olan Şirince,  mübadeleden bu yana geçen 100 yıla rağmen korunan dokusu, taş sokakları, köy çevresindeki doğal güzellikleri ve köy kadınlarının üretimleriyle sürdürülebilirlik kazanmasıyla tüm dünyanın dikkatini çekmeye devam ediyor.

Editör: Ersin USTA