26 yıldır ilköğretim çağındaki çocuklara okul dışı saatlerde nitelikli eğitim desteği vermeye odaklanan Türkiye Eğitim Gönüllüleri Vakfı (TEGV), Uluslararası Standartlar Organizasyonu (ISO) tarafından belirlenen standartlar doğrultusunda kurduğu Kalite Yönetim Sistemi ile ISO 9001 Kalite Belgesi’ni aldı.  Kalite Belgesi; ürün veya hizmet kalitesinin sürdürülebilir başarıyı ve paydaş memnuniyetini sağlayacak şekilde güvence altına alınması için gerekli olan yönetim sistemi kurallarını ve şartlarını sağlayan kuruluşlara veriliyor. TEGV, kalite yönetim sistemi çalışmalarına Nisan 2020’de başladı. Konu ile ilgili alınan eğitimler, süreç analizleri ve haritalarının hazırlanması; görev tariflerinin gözden geçirilmesi; ilgili yönergeler ve paydaş memnuniyeti anketlerinin hazırlanıp uygulanması gibi titizlikle sürdürülen çalışmaların ardından Ağustos 2021’de Türk Loyd’u uzmanlarının denetimi sonrasında ISO 9001 Kalite Belgesi’ni almaya hak kazandı. Uluslararası standartlarda kurulan Kalite Yönetim Sistemi ile TEGV, hizmet kalitesini yurt genelindeki tüm etkinlik noktalarında standartlaştırıp sürdürebilir şekilde sürekli iyileştirirken, paydaş memnuniyetini artırmayı hedefliyor.

“Yaklaşık bir buçuk yıllık çalışmamızın bir ürünü”

TEGV, özellikle eğitim olanaklarının sınırlı olduğu bölgelerde, kurulduğu günden bu yana 3 milyona yakın çocuğu nitelikli eğitimin gücüyle destekledi. Pandemi döneminde 25 ilde 8 Eğitim Parkı, 31 Öğrenim Birimi ve 20 Ateşböceği Mobil Öğrenim Birimindeki çalışmalarına ara vermek zorunda kaldı ancak tüm eğitim programlarının dijital dönüşümlerini gerçekleştirdi. Bu dönemde on beş binden fazla çocuğa deneyimli ve özel eğitim almış gönüllülerinin verdiği uzaktan eğitimlerle destek oldu. Açmış olduğu bağış kampanyası ile çoğunluğu köy okullarında okuyan 4 bin çocuğu tabletleri ile buluşturdu. İmkanları kısıtlı çocuklara fırsat eşitliği bağlamında kaliteli destek sunmaya devam edeceklerini belirten TEGV Genel Müdürü Sait Tosyalı, “Aldığımız ISO 9001 Kalite Belgesi, yurt genelindeki hizmetlerimizin kalitesini tescilleyen, yaklaşık bir buçuk yıllık çalışmamızın bir ürünü. Bu çalışmaya proje ekibimizin yönetiminde Vakfımızın tüm çalışanları katkıda bulundular. Kurumsallaşma yolunda stratejik önemde bir aşamayı geçtiğimiz için kendilerine ne kadar teşekkür etsem az” dedi. 

“Paydaşlarımızın geri bildirimleri ile sürekli iyileştirme”

Başkan Tugay Kemalpaşalılar ile Bayramlaştı Başkan Tugay Kemalpaşalılar ile Bayramlaştı

ISO 9001 Kalite Belgesi’ni aldıktan sonraki süreçte neler yapılacağına dair bilgi veren Tosyalı, sözlerine şöyle devam etti: “Belgeyi almaya hak kazanmak bu sürecin ilk aşamasıydı. Önemli olan, kurulan Kalite Yönetim Sistemi’nin içselleştirilmesi ve gündelik faaliyetlerimizin doğal bir parçası haline gelmesiyle sürdürülebilirliğinin sağlanması. Bu kapsamda önümüzdeki dönemde öncelikle eğitim ve farkındalık çalışmalarını yürütecek; devamında ise Kalite Yönetim Sistemi’nin temel prensibi olan sürekli iyileştirmeye odaklanacağız. Paydaşlarımızın geri bildirimlerini düzenli olarak almayı ve iç tetkikler ile süreçlerimizi izlemeyi hedefliyoruz.”

Türkiye Eğitim Gönüllüleri Vakfı (TEGV) hakkında:

Türkiye Eğitim Gönüllüleri Vakfı (TEGV), başta Suna Kıraç olmak üzere, eğitimin her şeyin başı olduğuna yürekten inanan bir grup sanayici, yönetici ve akademisyenin girişimi ile devlet tarafından verilen temel eğitime destek olmak amacıyla 23 Ocak 1995 tarihinde kuruldu. İlköğretim çağındaki çocuklara okul dışı eğitim desteği vermeye odaklanan TEGV, yıllar içinde Türkiye’nin eğitim alanında faaliyet gösteren en yaygın sivil toplum kuruluşu oldu. TEGV 2009 yılında Bakanlar Kurulu tarafından “izin almadan yardım toplama” hakkına sahip vakıflardan biri olarak tanındı. Vakıf, Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) ile 28 Aralık 2018 tarihinde imzaladığı işbirliği protokolü kapsamında Türkiye genelinde, 25 ilde 8 Eğitim Parkı, 31 Öğrenim Birimi ve 20 Ateşböceği Mobil Öğrenim Birimi’yle çocuklara eğitim desteği vermeye devam ediyor.  

Editör: TE Bilişim