TTI İzmir turizmde dünyaya açılan kapı oldu

Geçtiğimiz hafta 17. kez düzenlenen TTI İzmir Uluslararası Turizm Ticaret Fuar ve Kongresi, sektörü bir araya getirmesinin yanı sıra hem İzmir’in hem ülkemizin turizmde dünyaya açılan kapısı oldu. TTI İzmir ile birlikte, doğaseverlerin buluşma noktası olan TTI Outdoor 3. Kamp, Karavan, Tekne, Outdoor ve Ekipmanları Fuarı ile bu yıl ilk kez düzenlenen TTI Health 1. Sağlık Turizmi Fuarı da büyük ilgi gördü. Üç fuarı, 132 ülkeden ve Türkiye’den 63 şehirden toplam 49 bin 63 kişi ziyaret etti. 

Kültür ve Turizm Bakanlığı ve Ticaret Bakanlığı himayesinde İzmir Büyükşehir Belediyesi ev sahipliğinde, TÜRSAB desteği ile İZFAŞ ve TÜRSAB Fuarcılık ortaklığında düzenlenen 17. TTI İzmir Uluslararası Turizm Ticaret Fuar ve Kongresi, TTI Outdoor 3. Kamp, Karavan, Tekne, Outdoor ve Ekipmanları Fuarı ve bu yıl ilk kez düzenlenen TTI Health 1. Sağlık Turizmi Fuarı, geçtiğimiz hafta dünyanın dört bir tarafından binlerce kişiyi ağırladı. 

TTI İzmir sektörün yol haritasını belirledi

Mert Demir Efes Antik Tiyatro Konserlerinin Açılışını Yaptı! Mert Demir Efes Antik Tiyatro Konserlerinin Açılışını Yaptı!

Türkiye’den 60 şehir ve 125 ülkeden 2 bin 860’ı yabancı, 25 bin 180’i yerli toplam 28 bin 40 ziyaretçiyi ağırlayan TTI İzmir Fuarı’nda; aralarında Almanya, Venezuela, Sırbistan, Bosna Hersek, Yunanistan gibi ülkelerden ve Nevşehir’den Diyarbakır’a, Bursa’dan Şanlıurfa’ya, İzmir’den Kars’a kadar Türkiye’nin dört bir yanındaki şehirlerden katılımcı yer aldı. Bakanlıklar, valilikler, belediyeler, odalar ve sivil toplum kuruluşları, seyahat acenteleri, tur operatörleri, turizm büroları, oteller ve konaklama tesisleri, havayolları, turizm taşımacılığı şirketleri, turizm teknolojisi ve yazılımı firmaları ile sektörden birçok katılımcı kurum fuarda yer aldı. Fuarda şehirler kendi kültürlerini ve turizm faaliyetlerini tanıtma fırsatı bulurken oteller, acenteler, turizm sektöründe faaliyet gösteren her türlü katılımcı, profesyonel ziyaretçilerle buluşup ticari iş anlaşmaları yaptı.

Turizm sektörünün 2024 yılı yol haritasının belirlenmesinde etkin rolü olan TTI İzmir; ticari ve yatırım fırsatlarının yanı sıra turizmle ilgili birçok konunun ele alındığı etkinlikleri, söyleşileri ve alım heyeti programı ile çekti. Fuar kapsamında düzenlenen ve sektöre vizyon kazandıran farklı konulardaki etkinlik ve panellere ise ilgi yoğun oldu. Türk Hava Yolları’nın desteğiyle 64 ülkeden 129 turizm profesyonelinin katıldığı hosted buyer organizasyonu gerçekleştirildi. Fuar kapsamında toplamda 3 binin üzerinde B2B görüşme yapıldı. 

TTI Outdoor İzmir doğaseverler ve macera tutkunlarını ağırladı

Doğaseverlerin tüm ihtiyaçlarına cevap vermek amacıyla bu yıl üçüncü kez düzenlenen TTI Outdoor Kamp, Karavan, Tekne, Outdoor ve Ekipmanları Fuarı, dört gün boyunca bin 734’ü yabancı, 15 bin 492’si yerli, toplam 17 bin 226 kişiyi ağırladı. Halka açık olarak düzenlenen fuar, kamp, karavan tutkunlarının uğrak noktası oldu. Doğa ve macera turizmine ilgi duyan ziyaretçiler, fuara katılarak bilgi alma fırsatı buldu. Karavanlar, mobil evler, özel amaçlı araçlar, seyahat römorkları, karavan yan sanayisi ve aksesuarları, kamp malzemeleri ve ekipmanları, karavan kiralama acenteleri, dernekler ve kulüpler, doğa ve macera sporları ekipmanları, bisiklet, 4X4 / Off-Road araçlar ve ekipmanları, su sporları ekipmanları gibi ürün gruplarının yer aldığı TTI Outdoor İzmir, doğaseverlerden büyük ilgi gördü.  

TTI Health 1. Sağlık Turizmi Fuarı, sağlık ve turizmi buluşturdu

Önceki yıllarda TTI İzmir’in içinde yer alan sağlık turizmi katılımcıları, bu yıl TTI İzmir ile eş zamanlı olarak ilk kez düzenlenen TTI Health 1. Sağlık Turizmi Fuarı’nda ziyaretçilerle buluştu. Fuarı, Türkiye’nin 17 şehri ve 31 ülkeden, 604’ü yabancı 3 bin 193’ü yerli olmak üzere toplam 3 bin 797 kişi ziyaret etti. Son yıllarda milyonlarca insanın sağlık hizmetleri için seyahat etme ihtiyacını karşılamayı amaçlayan fuar, uluslararası turizm aktörleri ve sağlık sektörü profesyonellerini, fuarizmir’de bir araya getirdi, Sektördeki son gelişmeler ve yeniliklerin paylaşıldığı, sağlık turizmindeki desteklerden birçok farklı konuların ele alındığı söyleşiler de büyük ilgi gördü. Fuarda, İzmir Ticaret Odası iş birliği ile alım heyeti programı düzenlendi. Alım heyeti programına İngiltere, İsviçre ve Rusya gibi ülkelerin de içinde yer aldığı 31 ülkeden 73 sağlık turizmi sektörü profesyoneli katıldı. Fuar kapsamında binin üzerinde B2B görüşme gerçekleştirilirken alım heyeti programına katılan yabancı turizm profesyonelleri, fuar kapsamında katılımcı hastanelere de ziyaretler gerçekleştirdi. 

Gelecek yıl, TTI İzmir ve TTI Health yıl 5-7 Aralık, TTI Outdoor İzmir ise 5-8 Aralık tarihleri arasında ziyaretçilerini ağırlayacak. 

Editör: Ajans Ekip