Türkiye'de turizm kalbi İzmir'de atacak. Bir milyon kişiye aşkın istihdam gücüyle Türkiye'nin konaklama sektöründeki en büyük çatı örgütü olan Türkiye Otelciler Federasyonu (TÜROFED) ile Ege Turistik İşletmeler ve Konaklamalar Birliği (ETİK) işbirliğinde ilk kez İzmir'de  HORECA Fair Uluslarası Otel Ekipmanları Fuarı ile HORECA Fair Ev Dışı Tüketim Fuarı düzenlenecek. Fuar nedeniyle Türkiye'nin dört bir yanındaki oteller, satın almalar için İzmir'e çıkarma yapacak. Fuar aynı zamanda lezzet şovuna da ev sahipliği yapacak. TÜROFED Başkanı Osman Ayık, “İzmir’in Türkiye’nin Barcelona’sı olması işten bile değil. Müthiş bir potansiyeli var. Bu fuar, hem konaklama sektörüne, hem gastronomiye hem de Türkiye'nin marka değerine büyük katkı sağlayacak”  dedi.

İzmir’de 8 katlı sitede yangın paniği İzmir’de 8 katlı sitede yangın paniği

Son 3 yıldır GL Platform Fuarcılık tarafından Kuşadası'nda düzenlenen  her iki fuar, önümüzeki yıl 20-23 Şubat 2019 tarihleri arasında Fuar İzmir'de gerçekleşecek. Fuar nedeniyle İzmir, Türkiye genelindeki otellerin çıkarmasına sahne olacak. Otel tekstili, mobilyaları, mutfak, otel odası, çamaşırhane, restoran ürün ve ekipmanları, aydınlatma, güvenlik sistemleri, havuz ve aksesuarları,  soğutma grupları, otel ve restoran yapı danışmanlık firmalarını ağırlayacak olan fuar, aynı zamanda lezzet şovlarına da ev sahipliği yapacak.

TÜRKİYE'NİN MARKA DEĞERİNİ ARTIRACAK
Fuar, turizm sektörünün en önemli çatı kuruluşu TÜROFED ve ETİK işbirliğinde gerçekleştirilecek. Çeşme Boyalık Beach Hotel’de düzenlenen toplantıda konuşan TÜROFED Başkanı Osman Ayık, İzmir'in Türkiye'nin en önemli turizm markalarından biri olduğuna dikkat çekti.  Ayvalık, Dikili, Bergama, Foça, Kuşadası, Didim, Bodrum, Marmaris'i de içine alan bölgenin lokomotif şehri olarak İzmir'i işaret eden Ayık “Bu fuar, Türkiye'nin en dinamik bölgesine büyük katkı sağlayacaktır” dedi. Fuar İzmir'i seçmelerinin tesadüf olmadığını belirten Ayık, “İzmir neden bir Barselona olmasın. Çok güçlü bir potansiyele sahip. Bu fuar işte bu potansiyelin gözler önüne serilmesine yardımcı olacak. Sadece konaklama sektörünü değil, fuar içeriğinde yer alacak gastronomi etkinlikleriyle Türkiye'nin marka değerini, mutfağımızın marka değerini yükseltecek bir fuar olacak” dedi.

BU FUAR HER ŞEYİ AYAĞINIZA GETİRECEK
TÜROFED Başkan Yardımcısı ve ETİK Başkanı Mehmet İşler ise Ege'nin böyle bir fuara ihtiyacı olduğunu söyledi. Antalya'nın 500 bin yatak kapasitesine sahip olmasına karşın, Ege'nin 600 bin yatak kapasitesiyle dikkat çektiğini belirten İşler, “Ege'deki konaklama sektörü, mal tedariği için Antalya ya da İstanbul'daki fuarlara gidiyordu. Oysa şimdi çok daha kolay ulaşılabilir bir fuarları olacak. Bu fuarın, Türkiye'nin en önemli fuarcılık çalışmalarından biri olacağından şüphemiz yok” dedi. Fuarın sadece Ege'yi değil,  Yunanistan'ın turistik adalarını da doğrudan ilgilendirdiğini söyleyen İşler, “Adalardaki tesislerin de ciddi otel ekipmana ihtiyacı var. Bu işletmeler anakara Yunanistan'dan tedariklerini getirtirken büyük maliyetlere katlanıyorlar. Oysa hemen karşılarındaki İzmir'de düzenlenecek bu fuardan almaları onlar için de büyük avantaj olacaktır” dedi.

SÜRPRİZİ BOL FUAR
GL Platform Genel Müdürü Gül Ceylan ise fuarın son 3 yıldır düzenlendiği Kuşadası'nda büyük ilgi gördüğünü belirterek “Artık sektörün nabzı İzmir'de atacak. Türkiye'nin dört bir yanından gelecek alıcılarla, katılımcı firmalar biraraya gelecek. 2019 ve 2020 yıllarında 6 milyon turist ağırlaması beklenen Ege Bölgesi için bu fuar, her açıdan önemli olacak. Sektörün yol haritasının belirlenmesi açısından sektörün önemli isimleri düzenlenecek panellere konuşmacı olarak katılacak. Gastronomi bölümünde dünyanın dört bir yanından binlerce aşçıyı ağırlayacak. Tam bir lezzet şöleni yaşanacak” diye konutu. Gül Ceylan, fuarla ilgili hazırlık çalışmaların sürdüğünü hem katılımcılara hem ziyaretçilere sürprizleri olduğunu söyledi.  Toplantıda, TÜROFED ve ETİK ile GL Platform arasında işbirliği anlaşması imzalandı.

Editör: TE Bilişim