Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, NATO Devlet ve Hükûmet Başkanları Zirvesi’ne katılmak üzere gideceği Litvanya’nın başkenti Vilnius’a hareketinden önce, İstanbul Atatürk Havalimanı’nda bir basın toplantısı düzenleyerek gazetecilere açıklamalarda bulundu.

Türkiye’nin, NATO’nun açık kapı politikasını hep desteklemiş bir ülke olduğunu söyleyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Kuzey Makedonya, sadece ‘isim’ meselesinden dolayı tam 16 yıl boyunca kapıda bekletilirken, bu politikaya verdiğimiz desteği her fırsatta ifade ettik. İsveç ve Finlandiya’nın NATO’ya üyelik başvuruları konusunda geçtiğimiz yıl Madrid’de imzaladığımız Üçlü Mutabakat’la bir yol haritası hazırlandı” dedi.

Türkiye Haritası Kırmızıya Boyandı Türkiye Haritası Kırmızıya Boyandı

Finlandiya’nın, taahhütleri gereğince hareket ederek, nisan ayında ittifaka resmen üye olduğunu hatırlatan Cumhurbaşkanı Erdoğan, “İsveç konusunda ise süreç devam ediyor. İlgili kurumlarımız İsveçli muhataplarıyla temaslarını şeffaf ve iyi niyetli bir yaklaşımla sürdürüyor. Ben de bu akşam Sayın Genel Sekreter ve İsveç Başbakanıyla üçlü bir toplantı gerçekleştireceğim. İsveç’in NATO’ya üyelik sürecinin ilerleyebilmesi, Üçlü Mutabakat’ta kayıtlı hususların yerine getirilmesine bağlıdır” şeklinde konuştu.

Editör: Ersin USTA