Gelir vergisinde önemli indirimler sağlandı

Bakan ŞİMŞEK: "gelir vergisinde önemli indirimler sağladık" maliye bakanı Mehmet ŞİMŞEK, istanbul ticaret odası (ito) şubat ayı meclis toplantısına katıldı .Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, Yeni Türk Ticaret Kanunu'nun yeni yükler anlamına geldiğini belirterek, "Bu yüklerin bir kısmını belki bizim paylaşmamız gerekecek. Doğru şeylere yük getiriyor diye karşı çıkmamak lazım. Doğru şeyleri nasıl beraber yaparız, nasıl iyileştiririz o şekilde bakmak lazım" dedi.

Gelir vergisinde önemli indirimler sağlandı
Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, İstanbul Ticaret Odası (İTO) Şubat Ayı Meclis Toplantısına katıldı. Burada meclis üyeleri ile bir araya gelen Şimşek konuşma yaptı. 2002 yılında şirketlerin kazançlarından alınan toplam vergi yüzde 65 iken, şu anda yüzde 34'e indirildiğini belirten Bakan Şimşek, gelir vergisinde önemli indirimler sağladıklarını söyledi. İstihdam üzerindeki vergi yükünün bir miktar daha aşağı çekilmesi talebini doğru bulduğunu ifade eden Şimşek, "Aslında bizim bütçe imkanlarımız buna elverse,
yapılması gereken öncelikli konulardan bir tanesinin bu olması gerektiğine biz canı gönülden inanıyoruz. Yalnız, bizim maliye olarak şöyle bir yaklaşımımız var; eğer bizim imkanlarımız yoksa, ciddi şekilde vergi indirimlerine gidersek, bu, açıkları artırabiliyor" dedi.
Yüzde 42,5 olan istihdam üzerindeki vergi yükünün yüzde 35,9'a indiğini, ancak bu oranın OECD ortalamalarına göre yüksek olduğunu belirten Bakan Şimşek, "Önümüzdeki yıllarda imkanlar olursa buna öncelik vermek gerektiği ortadadır" dedi. Yeni teşvik sisteminin önümüzdeki haftalarda Başbakan tarafından kamuoyuyla paylaşılacağını hatırlatan Şimşek, "Yeni teşvik sistemi, çok önemli çok ciddi düzenlemeler getiriyor. Özellikle cari açığın orta, uzun vadede kontrol altına alınmasına yönelik olarak, stratejik ve
yüksek teknoloji olarak belirlediğimiz sektörlerde yatırımı ciddi bir şekilde, bölge ayrımı gözetmeksizin destekleyecek ama bölgeler arası kalkınmışlık farkını da azaltmaya yönelik çok güçlü bir çabanın yansımasını göreceksiniz yeni teşvik sisteminde." Diye konuştu.
Konuşmasında Türk Ticaret Kanunu'na da değinen Şimşek, bunun genel olarak kurumsal yönetim ilkeleri açısından bir "devrim niteliğinde" olduğunu söyledi. Uluslararası standartlarda en iyi standartların erken kabul edilmesi, ilişkilerin kurumsal altyapısının güçlendirilmesiyle şirketlerin ömrünün uzun olacağını dile getiren Şimşek, "Bugün Türkiye'de 300-500 yıllık şirket kurmak kolay değil. Ama bugün İngiltere'de gömlekçi bile 1600'lü yıllardan kalmadır. İşte bu nedenle Türk Ticaret Kanunu'nun önemli
olduğu kanısındayım. Ama şunu da kabul etmek lazım; yeni kanun yeni yükler demek. Bu yüklerin bir kısmını belki bizim paylaşmamız gerekecek. Doğru şeylere yük getiriyor diye karşı çıkmamak lazım. Doğru şeyleri nasıl beraber yaparız, nasıl iyileştiririz, o şekilde bakmak lazım." Bağımsız denetim, kamu gözetimi ve denetiminin olacağını da kaydeden Şimşek, "Burada belki yetki alırız kurula. Kurul, bunu peyderpey uygulamaya koyar. Özellikle küçük ve orta ölçekli şirketler için. Sonuçta bu yük getiriyorsa o
çerçevede bakılabilir" dedi.
Yük getiriyor diye uluslararası standartlardan kaçınmanın doğru olmadığına dikkati çeken Şimşek, "Uluslararası standartları, en iyi uygulamaları savunalım. Burada varsa bir yük paylaşalım. KOSGEB'in veya başka kurumların devreye girmesini sağlayalım. Yani biz destek olalım, yükü paylaşalım, ama önemli bir reform. O reform devam etsin. Reformu uygulamaya koyalım" diye konuştu.
Bakan Şimşek konuşmasının ardından, İTO Meclis üyelerinden tek tek soru aldı. Yaklaşık 2 saat boyunca devam eden soru cevap bölümünde bakan Şimşek, bazı sorularına hemen cevap verirken bazı soruları da not ederek yazılı cevap vereceğini iletti. Toplantı, yaklaşık 5 saat süren görüşmelerin ve konuşmaların ardından son buldu.

(İHA) İhlas Haber Ajansı

banner66
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner43

banner34

banner50

banner48

banner51