HSYK Kanun Tasarısı'ndaki 1., 3., 6., 7., 8., 9., 10. madde kabul edildi

TBMM Adalet Komisyonu'nda, HSYK ile ilgili yasa teklifinin 1.,3., 6., 7., 8., 9., 10.maddesi kabul edildi.

HSYK Kanun Tasarısı'ndaki 1., 3., 6., 7., 8., 9., 10. madde kabul edildi
HSYK KANUN TASARISI'NDAKİ 7., 8., 9. VE 10. MADDE KABUL EDİLDİ
TBMM Adalet Komisyonu'nda, HSYK ile ilgili yasa teklifinin 7., 8., 9., 10. maddesi kabul edildi. TBMM Adalet Komisyonu'nda, HSYK Kanun Tasarısı maddeleri üzerindeki görüşmelere devam ediliyor. Yasa teklifinde yer alan, 7. 8. 9. maddeler kabul edildi. Tasarıda yer alan maddeler şöyle:

"MADDE 7- 23/7/2003 tarihli ve 4954 sayılı Türkiye Adalet Akademisi Kanununun 3 üncü maddesinin birinci fıkrasının (f) bendi yürürlükten kaldırılmıştır.
MADDE 8- 4954 sayılı Kanunun 8 inci maddesi aşağıdaki şekilde değiştirilmiştir.
MADDE 9 - Başkanlık, Başkan ile üç başkan yardımcısından oluşur. Başkan yardımcılarının sorumlu olduğu birimler Başkan tarafından belirlenir."
MADDE 9- 4954 sayılı Kanunun 9 uncu maddesinin birinci fıkrası aşağıdaki şekilde değiştirilmiş, ikinci fıkrasında yer alan "Yönetim Kurulunca" ibaresi "Başkan tarafından" şeklinde değiştirilmiştir.

"Başkan, Bakan tarafından Yargıtay ve Danıştay üyeleri, birinci sınıf adli ve idari yargı hakim ve savcıları ile bu sınıftan sayılanlar, hukuk profesörleri, en az yirmi yıl fiilen mesleği icra etmiş avukatlar veya en az yirmi yıl fiilen mesleği icra etmiş birinci sınıf noterlerden muvafakatları alınarak gösterilen üç aday arasından Bakanlar Kurulunca dört yıl süre ile seçilip görevlendirilir veya atanır. Başkan yardımcıları, yukarıda sayılanlar arasından Bakan tarafından görevlendirilir veya atanırlar. Süresi biten Başkan bir dönem daha AYM usulle yeniden seçilip görevlendirilebilir veya atanabilir."Komisyon, yarın saat 13.00'da toplanacak.

HSYK KANUN TASARISI'NDAKİ 6. MADDE KABUL EDİLDİ

TBMM Adalet Komisyonu'nda, HSYK ile ilgili yasa teklifinin 6. maddesi kabul edildi. TBMM Adalet Komisyonu'nda, HSYK Kanun Tasarısı maddeleri üzerindeki görüşmelere devam ediliyor. MHP Genel Başkan Yardımcısı ve İstanbul Milletvekili Celal Adan, "Millet iradesine karşı bir darbe varsa, Başbakan gelsin millet iradesine vurulan darbeyi açıklasın biz yanında yer alalım' dedim. Bütün milletin kafası karaşık" şeklinde konuştu. Bunun üzerine, komisyonda söz alan Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, "Benim ne söylediğimi herkesin çok iyi anladığını biliyorum. Malumu ilana gerek yok, her şey ortada" diye karşılık verdi.

Madde 6, 2802 sayılı Kanunun 119 uncu maddesi aşağıdaki şekilde değiştirilmiştir. 'Hakim ve savcıların hak ve ödevi olan meslek içi eğitimleri Türkiye Adalet Akademisince yaptırılır. Bu eğitimin usul ve esaslan, Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulunun görüşü alınarak Türkiye Adalet Akademisince hazırlanan yönetmelikte belirlenir' ifadeleri yer alıyor. Komisyonda, 7. madde kabul edildi.

HSYK KANUN TASARISI'NDAKİ 3. MADDE KABUL EDİLDİ

TBMM Adalet Komisyonu'nda, HSYK ile ilgili yasa teklifinin 3. maddesi kabul edildi. Tasarıdaki, 4. ve 5. madde teklif metninden çıkartıldı. TBMM Adalet Komisyonu'nda, HSYK Kanun Tasarısı maddeleri üzerindeki görüşmelere devam ediliyor.

Tasarıdaki Madde 3'te, 2802 sayılı Kanunun 50 nci maddesinin birinci fıkrası aşağıdaki şekilde değiştirilmiştir. "Hakim ve savcıların, dış temsilciliklerde, uluslararası mahkeme veya kuruluşlarda muvafakatleri alınarak görevlendirilmesi Bakanlık tarafından yapılır" ifadeleri yer alıyor. Komisyonda görüşülen HSYK Kanun Tasarısı'nın 3. maddesi kabul edildi. Tasarıda yer alan 4. ve 5. madde, teklif metninden çıkartıldı.

HSYK KANUN TASARISINDAKİ 1. MADDE KABUL EDİLDİ

Tasarıda yer alan 1. madde, AK Parti'nin oylarıyla kabul edildi.Adalet Komisyonu'nda HSYK Kanun Tasarısı maddelerinin üzerinde görüşülmeye devam ediliyor. MHP Konya Milletvekili Faruk Bal, komisyon toplantısında yaptığı konuşmada, HSYK Kanun Tasarısı görüşmelerinde yaşanan gerginliğe değinerek, "Derdimiz burada kim kimi yumrukladı onun görüntüsünü mü vermek, yoksa kanunu mu konuşmak" dedi. Dünyanın en obez mahkemesinin Yargıtay olduğunu savunan Bal, gerekli uyarıların dikkate alınmadığını iddia etti. Bal, HSYK Kanun Tasarısı'ndaki 1. maddenin anayasanın eşitlik kuralını bozduğuna inandıklarını dile getirdi.
HSYK Kanun Tasarısı’nın 1. maddesi, AK Parti'nin oylarıyla kabul edildi. Madde 1'de, 4/2/1983 tarihli ve 2797 sayılı Yargıtay Kanunu’nun 30. maddesinin birinci fıkrasında yer alan 'dört' ibaresi 'sekiz', 'üç' ibaresi 'altı' şeklinde değiştirilmiştir' ifadeleri yer alıyor.İkinci maddenin görüşülmesine geçildi.

(İHA) İhlas Haber Ajansı

banner66
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner43

banner34

banner50

banner48

banner51