Türkiyede sağlık sonuçları açıklandı

Türkiye İstatistik Kurumu (TUİK), Sağlık Sorunları ve Faaliyet Güçlükleri Yaşayanların İşgücü Durumu araştırmasının sonuçlarını yayınladı. Araştırmaya göre, 15 ve daha yukarı yaştaki 19 milyon 678 bin kişi süreğen hastalık veya sağlık sorunu, 12 milyon 11 bin kişi ise faaliyet güçlüğü yaşıyor. Her iki sorunu birden yaşayanların sayısının ise 11 milyon 221 bin olduğu belirtildi. Herhangi bir süreğen hastalık, sağlık sorunu veya faaliyet güçlüğü yaşamayanların sayısı ise 32 milyon 971 bin kişi olarak belirlendi.

Türkiyede sağlık sonuçları açıklandı

Araştırmaya göre, herhangi bir süreğen hastalık veya sağlık sorunu yaşayanların (19 milyon 678 bin kişi); yüzde 57,1'i kadın. Yüzde 72,6'sı ise 40 yaşın üzerinde. İşgücüne katılım oranı ise 40'dır. Sağlık sorunu yaşayanların yüzde 26,8'i kalp, tansiyon ve dolaşım ile ilgili bir sağlık sorunu yaşıyor. Bunu, ikinci sırada yüzde 14,5 ile sırt, bel veya boyun ile ilgili sağlık sorunları izliyor.
15 ve daha yukarı yaştaki nüfusun yüzde 22,5'inin günlük yaşamını etkileyen bir faaliyet güçlüğü bulunuyor. Herhangi bir faaliyet güçlüğü olanların (12 milyon 011 bin kişi); yüzde 59,2'si kadın. Yüzde 78,7'si 40 yaşın üzerinde. İşgücüne katılım oranı ise 34,8. Yüzde 51,1'i yürürken veya basamak çıkarken zorluk yaşıyor. İkinci sırada yaşanan faaliyet güçlüğü ise bir şeyi kaldırırken veya taşırken zorluk çekmek.(Yüzde 12,5).
2011 II. Döneminde iş gücüne katılma oranı yüzde 50,5 iken, herhangi bir süreğen hastalık veya sağlık sorunu olanların iş gücüne katılma oranı yüzde 40, faaliyet güçlüğü çekenlerin iş gücüne katılma oranı ise yüzde 34,8 olarak gözüktü. Buna karşılık, herhangi bir süreğen hastalığı veya sağlık sorunu olmayanların iş gücüne katılma oranı yüzde 56,6, faaliyet güçlüğü olmayanların iş gücüne katılma oranı ise yüzde 55,1.
İşsizlik oranlarına bakıldığında, 2011 II.Döneminde genel işsizlik oranı yüzde 9,4 iken, herhangi bir süreğen hastalık veya sağlık sorunu olanlarda işsizlik oranı yüzde 8,1, faaliyet güçlüğü yaşayanlarda ise bu oranın yüzde 7,6 olduğu görüldü.
2011 yılı II. Döneminde (Nisan, Mayıs ve Haziran), Hanehalkı İşgücü Araştırması ile birlikte "Sağlık Sorunları ve Faaliyet Güçlükleri" konulu bir modüler anket uygulandı. Avrupa Birliği (AB)'ne uyum çalışmaları kapsamında gerçekleştirilen bu araştırmanın amacı, özürlü nüfus konusunda detaylı ve karşılaştırılabilir veri derlemek olarak tespit edildi. Uygulamada esas alınan Uluslararası Özürlü ve Sağlık Fonksiyon Sınıflamasına (ICF-WHO, 2001) göre özürlülük; kişinin özel yaşamında, eğitim veya çalışma hayatında ve diğer alanlarda çeşitli kısıtlamalar ve zorluklar yaşamasına neden olan sağlık sorunları ve faaliyet güçlükleri şeklinde tanımlandı. Araştırmada, süreğen hastalık ve sağlık sorunları ile faaliyet güçlüklerine ilişkin sorular 15 ve daha yukarı yaştaki nüfus için sorulmuş ve cevaplayıcı beyanı esas alındı ve doktor tarafından tanı konulmuş olma şartı arandı.

(İHA) İhlas Haber Ajansı

banner66
Anahtar Kelimeler:
Sağlık
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner43

banner34

banner50

banner48

banner51