Bakan Özer, Ankara’da MEB ile Orta Doğu Teknik Üniversitesi (ODTÜ) Teknokent arasındaki iş birliği çerçevesinde kurulan Eğitim Teknolojileri Kuluçka ve İnovasyon Merkezi (ETKİM) Açılış Programı’nda konuştu. Bakanlığın geçmişten günümüze başlattığı teknoloji hamlelerinin yansımalarıyla sürecin sürekli zenginleştiğini belirten Bakan Özer, şunları söyledi:

DİJİTAL PLATFORM SAYISINI ARTIRMAYA AĞIRLIK VERDİK
“Dijital platform sayısını artırma konusuna ağırlık verdik. Eğitim Bilişim Ağı’ndan (EBA) sonra Öğretmen Bilişim Ağı’yla (ÖBA) devam ettik. Öğretmenlerimizin istediği yerden, istediği eğitimi alabileceği bir mekanizma oluşturduk. Bu bize büyük katkı sağladı çünkü 2020 yılında öğretmen başına düşen eğitim ortalama 44 saatti. 2022 yılında ÖBA’yı devreye sokarak inanılmaz bir ilerleme kat ettik. Öğretmen başına düşen eğitim saati 44’ten 250’ye çıktı. Sonra hem öğrenci hem öğretmeni desteklemek için Öğrenci Öğretmen Destek Sistemi’ni (ÖDS) geliştirdik. Yardımcı kaynakların yanı sıra öğrencilerin bireysel eksiklerini giderecek bir mekanizmayla desteklenmesini sağladık. Öğretmenlerin, öğrencilerinin kişisel gelişim maceralarını takip ederek gelişimlerine destek verdiği bir izleme modülüne yer verdik. Aynı zamanda bu öğretmenlerin her türlü kaynağa erişebildiği dijital bir platform oldu.

İLK KEZ BÖYLE BİR YAPIYA KAVUŞTU
Matematikle ilgili farklı yaklaşımları ele alan, yeni metodolojileri barındıran bir dijital platform oluşturduk. Öte yandan yabancı dil öğrenmeyle ilgili de yeni açılımlar yaptık. İlk kez ‘Diyalekt’ adındaki platformu kullanıma sunduk. Son olarak mesleki eğitimde artırılmış ve sanal gerçeklikle ilgili dijital platformu ortaya koyduk. Bu çalışmalar sonrasında artık disiplinler arası bir anlayışla herkese açık bir şekilde eğitimle ilgili mevcut ve ilave platformlarla destek alabileceği bir kuluçka merkezimiz oldu. MEB ilk kez ODTÜ Teknokent’te ARGE İnovasyon merkeziyle böyle bir yapıya kavuştu. Bu atılan adımın gelecek için mihenk taşı olduğuna inanıyorum.”

Dünyaca Ünlü Yazar Hollanda’daki İmza Gününde Okurlarıyla Buluştu Dünyaca Ünlü Yazar Hollanda’daki İmza Gününde Okurlarıyla Buluştu

AKTİF ROL OYNAYACAK
MEB tarafından yapılan açıklamada, ETKİM’in okullara yönelik dijital eğitim stratejilerini uygulama, teknoloji destekli iyi uygulama örnekleri sunma ve kapasite geliştirme faaliyetlerini destekleyeceği belirtildi. Bununla beraber, merkezde eğitim teknolojileri yatırımlarını en güçlü şekilde kullanmak amacıyla profesyonel öğrenme laboratuvarında mesleki gelişim çalışmaları, pilot uygulamalar, AR-GE çalışmaları ve teknoloji geliştirme faaliyetleri yer alacak. Öte yandan ETKİM, Eğitim Bilişim Ağı (EBA), Öğretmen Bilişim Ağı (ÖBA), Öğrenci Öğretmen Destek Sistemi (ÖDS), Matematik Eğitim Platformu, İngilizce Eğitim Platformu DİYALEKT, Türkçe Eğitim Platformu, İngilizce Eğitim Platformu, Halk Eğitimi Merkezleri Bilişim Ağı (HEMBA) ve Mesleki Eğitim Artırılmış Gerçeklik Platformlarının etkin kullanımı ve geliştirilmesinde de aktif rol oynayacak.

Editör: Ajans Ekip